Sveiki! Mēs lietojam sīkdatnes.

Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Uzziniet vairāk par sīkdatnēm mūsu Privātuma politikā.

Par Muzeju

Mūsu misija

Latvijas Okupācijas muzejs ir valsts akreditēts privāts muzejs, kas dibināts 1993. gadā. To uztur un pārvalda sabiedriskā labuma organizācija Latvijas Okupācijas muzeja biedrība (LOMB).

Atcerēties,
kas notika ar Latviju, Latvijas tautu un zemi komunistiskās Padomju Savienības un nacionālsociālistiskās Vācijas okupāciju režīmu valdīšanas laikā no 1940. līdz 1991. gadam;
Pieminēt,
netaisni notiesātos un noslepkavotos, svešos karos kritušos, represijās un izsūtījumā cietušos un mirušos, bēgot no okupācijas varām, pasaulē izkliedētos;
Atgādināt,
pasaulei svešo varu nodarījumus Latvijas valstij, zemei un tautai.

Latvijas Saeima 2006. gadā apstiprināja Latvijas Okupācijas muzeja likumu, kas nosaka valsts attiecības ar LOMB, nodrošina valsts finansiālu atbalstu Muzejam un nostiprina Muzeja tiesības lietot ēku un tai piederošo zemi. 2022. gadā Muzejs no valsts saņēma apmēram 12% no Muzeja operatīvā budžeta izdevumiem, pārējos līdzekļus deva apmeklētāju biļetes un atbalstītāju ziedojumi. Lielākie Muzeja atbalstītāji ir latvieši ārzemēs – gan organizācijas, gan individuāli ziedotāji.
Muzejs iekļauts Latvijas valsts diplomātiskajā protokolā, un to apmeklē daudzi ārvalstu vadītāji, diplomāti un citi oficiālo vizīšu dalībnieki.

Muzeja ēka
Latvijas Okupācijas muzejs atrodas Latviešu strēlnieku laukumā 1, ēkā, kas uzcelta 1970. gadā kā daļa no Latviešu sarkano strēlnieku memoriālā muzeja – pieminekļa ēku komplekta. Ēkas autori ir tēlnieks Valdis Albergs, arhitekti Dzintars Driba un Gunārs Lūsis-Grīnbergs. Ēka un tai piederošā zeme ir tagad Latvijas Valsts īpašums.

2001. gadā arhitekts Gunārs Birkerts uzdāvināja Muzejam savu vīziju ēkas pārbūvei un piebūvei. Tikai 2021. gada beigās Muzejs varēja atkal atgriezties no pagaidu telpām pēc Birkerta projekta atjaunotajā ēkā. Muzejs bija ieguvis gandrīz divas reizes plašākas telpas – balkonu ekspozīcijas zālē, mūsdienīgus darba kabinetus, speciāli aprīkotas telpas Muzeja krājumam un  skolēnu nodarbībām. 2022. gada 1. jūnijā apmeklētājiem atvēra jaunu Dizaina biroja H2E un Muzeja vēsturnieku veidotu pamatekspozīciju.

Ēkas būvdarbus finansēja valsts – par visām iekārtām, aprīkojumu  un ekspozīciju samaksāja Okupācijas muzeja biedrība no Muzeja atbalstītāju saziedotiem līdzekļiem.

MUZEJA APKĀRTRAKSTI digitalizēti no 1996. gada
(Atrodami pie attiecīgā gada Muzeja vēstures sadaļā)

Krājums

  • Muzeja krājums