Sveiki! Mēs lietojam sīkdatnes.

Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Uzziniet vairāk par sīkdatnēm mūsu Privātuma politikā.

Nodarbības

Padomju deportācijas. Ar bērna acīm

Mērķis: izprast padomju varas īstenotās 1949. gada deportācijas norisi un cilvēku dzīvi izsūtījumā.

Nodarbības laikā skolēni uzzinās par deportēto cilvēku piedzīvoto, strādājot ar avotiem – Benitas Plezeres zīmējumiem un viņas videoliecības fragmentiem. Analizējot avotus, skolēni meklēs atbildes uz jautājumiem: Kādas izjūtas piedzīvoja deportēto ģimenes aresta laikā un tālā ceļa sākumā? Ar kādiem emocionāliem pāridarījumiem un fiziskām grūtībām saskārās deportētie ceļā uz Sibīriju? Ar kādām grūtībām saskārās izsūtītie cilvēki nometinājuma vietās un kā viņi tās pārvarēja? Kādi dzīves un darba tikumi palīdzēja izdzīvot svešā vidē nonākušajiem latviešiem? Kādas grūtības piedzīvoja deportētie bērni? Kas šādos apstākļos sagādāja prieku Benitai?

1949. gada 25. martā Benita Eglīte (dzim. Plezere) 11 gadu vecumā kopā ar ģimeni deportēta uz Omskas apgabalu. Mazās Benitas zīmējumi ar paskaidrojumiem atklāj dzīvi izsūtījumā no 1949. līdz 1956. gadam. 

Lai nodarbība izdotos pēc iespējas labāka, aicinām pirms nodarbības:

1. izpildīt kādu no mājasdarba variantiem:
Deportācijas. Ģimeņu stāsti –  intervija
Deportācijas. Ģimeņu stāsti – filma “Divas naktis. Viens noziegums” 

2. noskatīties “Stāsti smiltīs (.!)”, kas veidots, izmantojot Benitas Plezeres zīmējumus.

Attēls: OMF 13054-4 – Benitas Plezeres zīmējums “Tuvojamies Bērzupes stacijai”