Valentīnei Lasmanei - 100

12.05.2016.

16. maijā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notika svinīgs sarīkojums par godu Valentīnes Lasmanes simtajai dzimšanas dienai. Jubilāri bija ieradušies sveikt viņas tuvinieki, draugi, filmu studijas VFS, Latvijas Mutvārdu vēstures pētnieku asociācija “Dzīvesstāsts” un Latvijas Okupācijas muzeja pārstāvji. Dzimšanas dienas svinībās interneta tiešraidē piedalījās arī pati gaviļniece. Viņa ir viena no nedaudzajām sievietēm, kura vācu okupācijas laikā līdzdarbojās Latviešu Centrālās Padomes bēgļu laivu organizēšanā uz Zviedriju. Vēlākajos gados, dzīvodama Zviedrijā, viņa aktīvi aizstāvēja padomju režīma politieslodzītos, mācīja latviešu valodu un kopa kultūru.

Valentīne Lasmane piedzima Ukrainā. 1921. gadā ģimene atgriezās tēva dzimtenē Latvijā. Valentīne pabeidza Latvijas Universitātes Filoloģijas un filozofijas fakultātes Baltu filoloģijas nodaļu. Vācu okupācijas laikā viņa iesaistījās pretestībā okupācijas režīmam, darbodamās Latvijas Centrālās padomes evakuācijas grupā Ventspilī, 1944. gadā pārbrauca uz Zviedriju.

1970. gadā, Latvijas apmeklējuma laikā, gan viņu, gan vīru Albertu aizturēja čeka un 10 dienas pratināja. Piedzīvoto VDK Valentīne pati dēvē par „valsts eksāmenu”. Kad 1983. gadā vīra māsu Lidiju Lasmani-Doroņinu jau trešo reizi notiesāja, Valentīne veica milzu darbu, lai izvērstu skaļu starptautisku protestu, iesaistot starptautiskās cilvēktiesību organizācijas.

Valentīne Lasmane sakārtojusi 130 laivu bēgļu liecības atmiņas grāmatā "Pāri jūrai", kas izdota izdevniecībā “Memento”, Stokholmā 1990. gadā. Apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni.

Valentīnes Lasmanes darbība bēgļu laivu organizēšanā ir attēlota Pētera Krilova dokumentālajā filmā “Uz spēles Latvija”. (Viņas vārds izmantots arī Arvīda Griguļa romānā “Kad vēji un lieti sitas logā”, kur gan tēls veidots atbilstoši ideoloģiskām klišejām). Atzīmējot Valentīnes dzimšanas dienu, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā prezentēja filmas DVD ierakstu. Jubilārei veltīta arī viņas atmiņu stāstu publikācija Latvijas Mutvārdu vēstures pētnieku asociācijas “Dzīvesstāsts” interneta vietnē www.dzivesstasts.lv sadaļā Jaunumi.

01.05.2024.

Aicinām darbā Digitālā mārketinga speciālistu

30.04.2024.

KAS TAD BIJA? Padomju valsts drošības iestāžu darbība okupētajā Latvijā