No šī gada 18. aprīļa Stūra mājā būs skatāma jauna izstāde, kas veltīta pretošanās kustības “Nacionālā sardze” vadītājam Jūlijam Bračam (1909–1984). Izstādes “Dzimtenē un trimdā: “Nacionālās sardzes” dokumenti” atklāšana notiks 18. aprīlī plkst. 14.00 Latvijas Okupācijas muzeja izstādes “Čekas vēsture Latvijā” telpās (Stūra mājā, Brīvības ielā 61, Rīgā).

“Nacionālā sardze” bija patriotiska jaunatnes organizācija, kuru vadīja vēsturnieks Jūlijs Bračs. Nacionālsociālistiskās Vācijas okupācijas laikā šīs organizācijas dalībnieki veica padomju drošības iestāžu steigā pamesto dokumentu apzināšanu, vāca informāciju par 1940.–1941. gada notikumiem Latvijā. Pēc okupācijas dokumenti tika aizvesti uz Vāciju un pusgadsimtu vēlāk, pēc Latvijas neatkarības atgūšanas, Latvijā tos nogādāja Džilda Brača (1924–1999).

Izstādē skatāma neliela daļa no Latvijas Okupācijas muzeja krājumā esošās “Nacionālās sardzes” kolekcijas, kas sastāv no 1015 vienībām: vēstulēm, fotogrāfijām, atmiņu stāstiem, arestēto personu sarakstiem, Stūra mājas sienās atrasto ložu čaulītēm.

Izstādes kuratore ir Viktorija Pivena, vēsturniece no Ukrainas, Harkivas, kura jau divus gadus strādā Latvijas Okupācijas muzejā par gidi un izstāžu kuratori. Šī ir jau otrā viņas veidotā izstāde Stūra mājā.

Latvijas Okupācijas muzeja izstādi “Čekas vēsture Latvijā” un izstādi “Dzimtenē un trimdā: “Nacionālās sardzes” dokumenti” var apskatīt bez maksas katru dienu no 10.30 līdz 17.30 Brīvības ielā 61, Rīgā.

01.05.2024.

Aicinām darbā Digitālā mārketinga speciālistu

30.04.2024.

KAS TAD BIJA? Padomju valsts drošības iestāžu darbība okupētajā Latvijā