Strēlnieku laukumā atklās izstādi “Komunisms XX = RašiZms XXI”

02.12.2022.

Svētdien, 4. decembrī, plkst.13 Strēlnieku laukumā pie Latvijas Okupācijas muzeja tiks atklāta Ukrainas Valsts arhīva Nacionālās atmiņas institūta veidota lielformāta plakātu izstāde “Komunisms XX = RašiZms XXI”, kurā ar konkrētu cilvēku likteni tiek parādīts, ka laika gaitā Krievijas asiņainās metodes nav mainījušās.

Izstādes atklāšanā piedalīsies Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola, Ukrainas vēstnieks Oleksandrs Miščenko, kā arī pārstāvji no Publiskās atmiņas centra, Ukrainas Valsts arhīva Nacionālās atmiņas institūta un Latvijas Okupācijas muzeja. Savukārt pirmdien, 5. decembrī, plkst.13 izstādi apmeklēs Valsts prezidents Egils Levits un Rīgas mērs Mārtiņš Staķis, pasākumā piedalīsies arī L.Ozola un O. Miščenko.

Izstādē būs aplūkojami astoņi lielformāta plakāti, kuros ar konkrētu cilvēku vēstures palīdzību demonstrē, ka asiņainās Krievijas metodes nav mainījušās. Apliecinājumam kalpo trīspadsmit sieviešu un vīriešu likteņi 20. un 21. gadsimtā. Lielāko daļu iznīcināja tikai tāpēc, ka viņi bija ukraiņi, strādāja savā dzimtenē, runāja dzimtajā valodā. Viņiem visiem, pēc Krievijas iedzīvotāju pārliecības, nebija tiesību uz eksistenci, norāda izstādes rīkotāji.

Komunisms, neticis pienācīgi nosodīts pēc Padomju Savienības sabrukuma, piedzīvoja atkārtošanos laikmetīgajā Krievijā – tagadējā rašismā. Tas izraisīja karu, kura aculiecinieki mēs esam. Tagad Ukrainai ir radusies vēsturiska iespēja atbilstošā kārtībā tikt galā ar savu pagātni. Šīs izstādes materiāli ir viens no soļiem jaunajā desovjetizācijas un deputinizācijas posmā laikmetīgajā Ukrainā, uzsver izstādes autori.

Pirmdien, 5. decembrī, plkst.14 Rātsnamā arī notiks konference par okupācijas seku novēršanu. Tajā piedalīsies L.Ozola, O. Miščenko, tieslietu ministrs Jānis Bordāns, Publiskās atmiņas centra valdes priekšsēdētājs Dr.hist., Dr.h.c. Kārlis Kangeris, Ukrainas Valsts arhīva Nacionālās atmiņas institūta direktors Ihors Kuļiks, vēsturnieks Edgars Engīzers un Latvijas Nacionālā arhīva eksperte Agnija Lesničenoka.

Konferenci varēs vērot tiešsaistē portālā riga.lv.

09.04.2024.

Naujenes pamatskolas skolēni virtuālā ekskursijā Latvijas Okupācijas muzejā

08.04.2024.

Aicinām darbā Komunikācijas speciālistu darbam ar līdzekļu piesaisti