Sveiki! Mēs lietojam sīkdatnes.

Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Uzziniet vairāk par sīkdatnēm mūsu Privātuma politikā.

Aktualitātes

Septembra mēneša priekšmets – Sargā kā acuraugu!

30.09.2024.

2024. gada augustā, videoliecības ieraksta laikā, Gundega Briuka Latvijas Okupācijas  muzejam dāvināja sava tēva, Aleksandra Brokāna (1918 — 1989), ieslodzījumā darināto koka kastīti jeb futlāri.

1952. gada 17. decembrī Brokānu arestēja LPSR Valsts drošības ministrija. Aresta laikā pie viņa tika atrasta pretpadomju literatūra. 1953. gada 5. martā LPSR Valsts Drošības ministrijas karaspēka Kara tribunāls Brokānu apsūdzēja par dienestu nacistiskās Vācijas policijas dienestā – padomju partizānu meklēšanu un arestēšanu, dažādu objektu apsardzi, kā arī piedalīšanos Ludzas un Rēzeknes policijas vienību organizētā reidā, kuras laikā tika nogalināti divi padomju partizāni.

Brokānam piesprieda brīvības atņemšanu uz 25 gadiem, tiesību atņemšanu uz 5 gadiem un mantas konfiskāciju par “dzimtenes nodevību un pretpadomju aģitāciju”. Brokāns ieslodzījumu izcieta Altajas nometnē, mūsdienu Kazahstānas teritorijā, kur strādāja meža darbos ciedru egļu mežos, kā arī Kemerovas apgabalā, Sibīrijā. 

Brokāns atradās ieslodzījumā kopā ar inteliģences pārstāvjiem – māksliniekiem un rakstniekiem, ar kuriem viņam izveidojās ļoti labas savstarpējās attiecības. Tieši viens no ieslodzītajiem māksliniekiem, kura vārds nav zināms, ir uz kastītes redzamā zīmējuma autors. Zīmējums tapis ar akvareļu krāsām un tajā ir attēlota Aleksandra Brokāna meita Gundega. Zīmējums veidots pēc Aleksandram nosūtītās meitas fotogrāfijas parauga. Zem zīmējuma tēva rakstītais teksts: “Sargā kā acuraugu!” 

Aleksandru no ieslodzījuma atbrīvoja 1956. gadā, un viņš atgriezās Latvijā. Aleksandra atgriešanās Latvijā bija pārsteigums ģimenei. Pēc atgriešanās  Brokāns strādāja par galdnieku, jo ieslodzījumā bija ieguvis profesijai nepieciešamās prasmes.

Videoliecībā Gundega Briuka atminas, ka sākotnēji komunikācija ar tēvu bija ļoti sarežģīta, jo tēvs tika arestēts, kad Gundega vēl bija zīdainis, tādēļ meita ar tēvu nebija pazīstami.

Attēli no Latvijas Okupācijas muzeja krājuma.

Gundega Brokāne 1953. gada 2. jūlijā. Fotogrāfija nosūtīta tēvam uz Aleksandram Brokānam uz Altaja nometni, kur pēc tam no fotogrāfijas nezināms mākslinieks, tēva ieslodzījuma biedrs uzzīmējis Gundegas portretu uz tēva veidotas koka kastītes.

Aleksandrs Brokāns pēc atgriešanās no Altaja nometnes 1957. gada 26. janvārī Rīgā, Sarkanarmijas ielā 75b-44 (mūsdienās Bruņinieku iela). Otrā no kreisās: Gundega Brokāne, viņai blakus Aleksandrs Brokāns.

Other Posts

20.12.2024.

Darba laiks Svētkos

20.12.2024.

Izglītības nodaļas PALDIES skolotājiem par sadarbību 2024. gadā

17.12.2024.

Triju grāmatu atvēršanas svētki

17.12.2024.

Svētku vēstneši

16.12.2024.

Krāslavas novada jaunieši piedalījās muzeja tiešsaistes nodarbībā “Izdzīvot Ziemassvētkus”