Sveiki! Mēs lietojam sīkdatnes.

Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Uzziniet vairāk par sīkdatnēm mūsu Privātuma politikā.

Aktualitātes

Sarunu festivālā "LAMPA" Muzeja veidots sarunu cikls "Jaunieši un pretošanās"

29.05.2023.

Jau no 9. līdz 10. jūnijam Cēsīs norisināsies Sarunu festivāls "LAMPA", kurā ar Sarunu ciklu "Jaunieši un pretošanās" piedalīsies arī Latvijas Okupācijas muzejs.

Sarunu cikls "Jaunieši un pretošanās" norisināsies piektdienā 9. jūnijā, Cēsu izstāžu namā, Pils ielā 3.

14.15 - 15.15 Radošā domnīca: Tev nav jādomā

“Mums ne par ko nav jādomā. Vadonis domās mūsu vietā.”

Laikā, kad notiek Krievijas uzsāktais karš Ukrainā un daudzviet pasaulē tiek popularizēti un nostiprināti nedemokrātiski sabiedrības iekārtas modeļi, ir atkal aktualizējies jautājums par indivīdu un mūsdienu sabiedrību kopumā spēju pretoties šīm tendencēm.

Domnīcas dalībnieki iepazīs stāstus no Latvijas Okupācijas muzeja krājuma, kopā meklēsim atbildes uz jautājumiem – PAR un PRET ko iestājās cilvēki un organizācijas padomju okupācijas laikā, kādas metodes izmantoja.

Latvijas Okupācijas muzeja radošās domnīcas mērķis – radīt izpratni, kā notika pretošanās padomju okupācijas režīmam, un kāpēc ir svarīgi iestāties pret autoritārismu un totalitārismu vēsturē un šodien. Kopā vingrināsim medijpratību un kritisko domāšanu.

15.15 - 16.15 Diskusija "Brīvības cena. Kas noteica personisko izvēli pretoties padomju režīmam? Vai bija vērts?"

Padomju okupācijas apstākļos sabiedrībā pastāvēja gan pretošanās, gan kolaboracionisma, gan pielāgošanās tendences. Aktīvi pretoties izvēlējās nedaudzi cilvēki. Padomju režīma vēlīnajā posmā viņu skaits bija mazs, toties saņemtie sodi – bargi. Pretošanās kustības cīnītāji mūsdienās neieņem augstus amatus. Dažos gadījumos atzinība par sacelšanos pret padomju varu nākusi vēlu vai nemaz. Plašsaziņas līdzekļos nav daudz informācijas par šiem cilvēkiem. Kā pretošanās kustības cīnītāji jūtas mūsdienu sabiedrībā?

Pasākuma mērķis ir jauniešu iesaiste sarunā par pretošanās motīviem un cenu, individuālas izvēles un vērtību nozīmi, opozicionāra attiecībām ar valsts varu un sabiedrības vairākumu.

16.15 - 17.15 Diskusija "Vai bija iespējams pretoties, sadarbojoties ar totalitāru režīmu? Latviešu radošā inteliģence padomju okupācijas laikā"

Pretošanās un sadarbība vienmēr ir bijušas klātesošas tēmas sarunās par padomju okupācijas laiku Latvijā. Komunistiskās partijas funkcionāri un padomju iekārtas amatpersonas lielākoties neraisa šaubas – viņi biji kolaboracionisti. Daudz sarežģītāks ir jautājums par latviešu inteliģenci. Rakstnieki, mūziķi, režisori, komponisti, mākslinieki un citu radošo profesiju pārstāvji pakļāvās padomju ideoloģijas prasībām, bet daļa vienlaikus centās arī radīt savu brīvības un opozīcijas telpu. Vai padomju Latvijas kultūras darbinieki bija režīmu apkalpojošs vai režīmu transformējošs spēks? Kā mums ar šīsdienas acīm vajadzētu vērtēt latviešu radošās inteliģences darbību padomju laikā? Vai un kā ir iespējams jēgpilni domāt par radošo inteliģenci vēlīnajā padomju periodā (60.–80. gadi) ārpus pretošanās un kolaboracionisma rāmjiem?

Diskusija tiek organizēta sadarbībā ar Valsts pētījumu programmu “Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai projekta “Neatkarības arheoloģija: jaunas pieejas nacionālajai pretestības vēsturei Latvijā” un Latvijas Okupācijas muzeja projektu “Pierādījumos balstītas informācijas par Latvijas vēstures notikumiem popularizēšana”.

 

Pasākuma norises vieta: Cēsu izstāžu nams, Pils laukums 3 
Skatuves kurators un sadarbības partneris: Publisko tiecību institūts
Latvijas Okupācijas muzeja programma būs vērojama piektdien, 9. jūnijā no plkst. 14.15 - 18.15
Pilna programma pieejama: festivalslampa.lv
 

Other Posts

11.04.2024.

Seminārs un diskusija “Latvijas zemniecība un valstiskuma veidošanās”.

10.04.2024.

Stūra mājā atklās pretošanās kustības “Nacionālā sardze” vadītājam Jūlijam Bračam veltītu izstādi

09.04.2024.

Naujenes pamatskolas skolēni virtuālā ekskursijā Latvijas Okupācijas muzejā

08.04.2024.

Aicinām darbā Komunikācijas speciālistu darbam ar līdzekļu piesaisti

05.04.2024.

Muzejs saņem Džona H. Livena grāmatu dāvinājumu