24. maijā, Latvijas Okupācijas muzejā, plkst. 14.00 tiks rīkots kolokvijs “Katoliskā Baznīca Latvijā padomju laikā: personības un izvēles starp sadarbību un pretošanos,” kurā ar ievadreferātu uzstāsies Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā pētniece Dr. phil. Solveiga Krūmiņa-Koņkova.
Luterāņu teologs Guntis Kalme par kristīgās Baznīcas situāciju padomju okupācijas laikā raksta: “Baznīcas situācija bija dramatiska, pat traģiska. Vai nu ātra un varonīga, vai arī lēna un pazemojoša nāve, bet nāve bija paredzama jebkurā gadījumā.” Latvijas Romas Katoļu Baznīcas nedaudzos garīdzniekus, kuri uzdrošinājās atklāti nostāties pret okupācijas režīmu, sagaidīja “ātra un varonīga nāve”. Bet vai tiešām “lēna un pazemojoša nāve” bija lemta tiem garīdzniekiem, kuri piekrita sadarboties un bija gatavi arī nodevībai? Kā konkrētu katoļu garīdznieku izvēle sadarboties vai pretoties mainīja Baznīcas lomu padomju laikā? Šie ir tikai daži no jautājumiem, kurus plānots aplūkot kolokvijā. Diskutanta statusā kolokvijā piedalīsies Laterāna Pontifikālās Universitātes filiāles Rīgas Augstākā Reliģijas Zinātņu Institūta profesore Dr. phil. Māra Kiope.
Kolokvijā tiks prezentēti Latvijas Zinātnes padomes atbalstītā projekta "Neatkarības arheoloģija: jaunas pieejas nacionālajai pretestības vēsturei Latvijā" rezultāti (projekta nr. VPP-LETONIKA-2021/2-0003). Kolokvija norisi finansiāli atbalsta Kultūras ministrija.
Papildu informācija M. Kaprāns: 29337388