Sveiki! Mēs lietojam sīkdatnes.

Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Uzziniet vairāk par sīkdatnēm mūsu Privātuma politikā.

Aktualitātes

Okupācijas muzejā atzīmē Ukrainas Golodomora upuru 80. atceres dienu

20.11.2013.

2013. gadā aprit 80 gadi, kopš padomju vara Ukrainā mākslīgi izraisīja lielo badu jeb Golodomoru. Latvijas Okupācijas muzejs, solidarizējoties ar ukraiņu tautu, 22. novembrī rīkoja piemiņas sarīkojumu vienai no lielākajām traģēdijām Ukrainas vēsturē. 
 

Sarīkojumā priekšlasījumu par Golodomora cēloņiem un sekām sniedza Ukrainas Golodomora izpētes asociācijas direktors Oleksandrs Ušinskis. Tāpat sarīkojumā pirmo reizi plašākai Latvijas sabiedrībai prezentēja informatīvu izdevumu latviešu valodā „1932.–1933. gada lielais bads – Golodomors: genocīds pret ukraiņu tautu”, ko sagatavojis Latvijas Ukraiņu kongress sadarbībā ar Ukrainas Nacionālo muzeju Ukrainas Golodomora upuru piemiņas memoriāls. Grāmatā stāstīts par boļševiku ļaundarībām, kas aizsākās 1928. gadā – pret kulakiem vērstās represijas, kolektivizācija, baznīcu sagraušana, ukraiņu inteliģences iznīcināšana, tautas sacelšanās un protestu apspiešana. Šis periods, kuru raksturo psiholoģiska, sociāla un fiziska varmācība, ilga četrus gadus, un tas ievadīja 1932.–1933. gada Golodomoru Ukrainas PSR un ukraiņu apdzīvotajā Kubaņas reģionā.

1932.–1933. gadā padomju režīms ne tikai konfiscēja cilvēkiem visus pārtikas krājumus, bet arī radīja apstākļus, lai atņemtu zemniekiem zeltu, sudrabu un citas vērtslietas. Bads atstāja arī citas traģiskas sekas: cilvēki saslima ar infekcijas slimībām un dažāda veida psihiskiem traucējumiem. Bija kanibālisma un līķu ēšanas gadījumi. Pastāvīgā bada novājinātās sievietes kļuva neauglīgas. Pieaugušo mirstības dēļ ciemos un pilsētās klaiņoja izsalkuši un izmocīti bērni. Varas iestādes tos vāca un nodeva padomju audzināšanas iestādēs, kur viņi zaudēja savu identitāti — uzvārdu un piederību dzimtajai vietai. 1933. gadā pakāpeniski tika samazināts pārspīlētais labības nodošanas plāns, tomēr iedzīvotāju skaits Ukrainā bija ievērojami samazinājies. Pēc dažādām aplēsēm mākslīgi uzturētais bads nomērdēja no 3 līdz 10 miljoniem Ukrainas iedzīvotāju. 

Ukrainas parlaments 2006. gada novembrī pieņēma likumu, kurā šos notikumus atzina par padomju genocīdu pret ukraiņu tautu. Kopš 1999. gada ik gadu 22. novembrī tiek atzīmēta Golodomora upuru piemiņas diena.

Latvijas Ukraiņu krongresa paziņojums presei "Šajā nedēļas nogalē Rīgā pieminēs Golodomora upurus un prezentēs grāmatu par Ukrainas Lielo Badu latviešu valodā"

Other Posts

16.10.2024.

Atskats lekcijā “Mainīgais valstiskums gadsimtu gaitā līdz Latvijas valsts izveidošanai”

16.10.2024.

Vēstule skolotājiem

15.10.2024.

Aicinām darbā Attīstības un komunikācijas nodaļas vadītāju

15.10.2024.

Sveicam Valsts valodas dienā!

15.10.2024.

Tiešsaistes nodarbība “Aizliegtais 18. novembris”