Sveiki! Mēs lietojam sīkdatnes.

Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Uzziniet vairāk par sīkdatnēm mūsu Privātuma politikā.

Ziedot Muzejam

Katrs ziedojums ir Muzeja darbības dzinējspēks, kas ļauj Muzejam strādāt un izglītot cilvēkus no visas pasaules.

Esam pateicīgi katram ziedotājam un aizcinām ikvienu ziedot.

Aktualitātes

Ogrē skatāma izstāde par 1941. gadā Centrālcietumā nošautajiem

28.02.2025.

Ogres Vēstures un mākslas muzejā atklāta Latvijas Okupācijas muzeja ceļojošā izstāde Pēc mums vēl ilgi zeme skums. Tā veltīta 99 komunistiskā terora upuriem, kurus 1941. gadā no 27. līdz 29. jūnijam nošāva un apraka Rīgas Centrālcietumā.
 
Latvijā padomu okupācijas pirmo gadu no 1940. gada 17. jūnija līdz 1941. gada 1. jūlijam mēdz dēvēt par Baigo gadu. Šī viena gada laikā komunistiskā režīma represīvā iestāde — čeka — arestēja vismaz 3745 Latvijas pilsoņus, bet nogalināja — 400. Arestēto civiliedzīvotāju beztiesas nošaušana Centrālcietumā bija viens no pēdējiem komunistiskā režīma noziegumiem 1941. gadā.
 
Noziegums sāka atklāties pēc padomju varas bēgšanas — 1. jūlijā, kad Rīgu pārņēma vācu karaspēks. Atrokot bedres tika atrasti 98 nošauti vīrieši (vienu atrada vēlāk), no kuriem drīz atpazina 69. Vācu okupācijas vara šo čekas noziegumu izmantoja savos — antisemītiskas propagandas — nolūkos. Savukārt otrās komunistu okupācijas (1944/1945–1990) periodā šo notikumu nedrīkstēja pieminēt. 
 
Daudzus gadu desmitus ziņas par šo noziegumu bija visai paviršas. Tikai 2014. gadā, kad Latvijas Okupācijas muzejs veidoja izstādi Čekas vēsture Latvijā Stūra mājā, sākās padziļināta izpēte, lai noskaidrotu nogalināto vārdus, arestu iemeslus un slepkavības apstākļus. Latvijas Okupācijas muzeja vēsturniecei Inesei Dreimanei izdevās iegūt biogrāfiskas ziņas par lielāko daļu bojāgājušajiem. Nogalināto vidū bija 79 latvieši, 7 krievi, 6 ebreji, 4 vācieši, 1 polis un 1 norvēģis. Vienā gadījumā tautība nebija nosakāma neprecīzi uzrakstīta vārda un uzvārda dēļ. 
 
Jaunatklātie fakti tapa par pamatu izstādei Pēc mums vēl ilgi zeme skums, ko atklāja 2016. gada vasarā Stūra mājā, bet vēlāk pielāgoja ceļojošas izstādes formātam.
 
Izstādes veidotāji: Inese Dreimane, Rihards Pētersons, Līga Strazda un mākslinieks Rolands Vēgners.
Izstāde Ogres Vēstures un mākslas muzejā būs skatāma līdz 2025. gada 30. martam.

Other Posts

slide 1 of 5