Muzeju veido cilvēki

21.03.2023.

Šodien, 21. martā, tiek atzīmēta Starptautiskā Dauna sindroma diena. Datums ir zīmīgs, jo simbolizē 21. hromosomas trisomiju, kas arī veido šo simptomu. Latvijā ik gadu piedzimst vidēji 15 bērni ar Dauna sindromu. Svarīgi arī bilst, ka Dauna sindroms ir pasaulē visbiežāk sastopamā ģenētiskā izmaiņa. 2012. gada 21. martā saskaņā ar ANO Ģenerālās asamblejas lēmumu pirmo reizi tika atzīmēta Pasaules Dauna sindroma diena, tādējādi apliecinot, ka Dauna sindroms eksistē visā pasaulē, un atzīstot, ka pienācīga veselības aprūpe un iekļaujoša vide ir katra cilvēka pamattiesības.
Atbilstīgi Slimību profilakses un kontroles centra datiem Latvijā dzīvo gandrīz 1300 cilvēki ar Dauna sindromu, taču aizvien vērojama sabiedrības neizpratne un noraidoša attieksme.
Biedrība “Dauna sindroms Latvija” uzsver, ka iekļaujošas vides veidošana prasa aktīvu darbu, iniciatīvu un līdzdalību. Ir ļoti vērtīgi veidot diskusijas ne tikai ģimenēs, bet arī skolu vidē — jaunieši ir atvērti un spēj bez aizspriedumiem raudzīties uz dažādiem jautājumiem. Turklāt cilvēki ar invaliditāti nav vienīgie, kuriem nepieciešama pieņemoša attieksme — šobrīd daudz tiek runāts par dažādību, mobingu un citiem sociāli nozīmīgiem jautājumiem, kas visi vairāk vai mazāk skar iekļaušanas tēmu.

Kādēļ tieši par Dauna sindromu runājam mēs kā Latvijas Okupācijas muzejs un kolēģi no Stūra mājas? Mūsu kolēģe Veronika Bašarina ir daļa no biedrības “Dauna sindroms Latvija”. Tieši viņa mums pierāda un rāda piemēru tam, cik svarīgi ir būt iekļaujošiem un saprotošiem, katru dienu cīnoties par sava dēla un citu bērnu tiesībām uz atzīšanu sabiedrībā, pienācīgu veselības aprūpi un informāciju ģimenēm, kurās ienāk bērns ar šo sindromu. Tāpēc arī mēs, Latvijas Okupācijas muzejs, atbalstam un lepojamies ar savu kolēģi un aicinām arī Jūs — mūsu atbalstītājus, apmeklētājus vai vienkārši garāmgājējus — būt atvērtai un iekļaujošai sabiedrībai.

Biedrība “Dauna sindroms Latvija” uzsver, ka iekļaujošas vides veidošana prasa aktīvu darbu, iniciatīvu un līdzdalību. Ir ļoti vērtīgi veidot diskusijas! Tādēļ aicinām arī jūs vilkt šodien nesaderīgas zeķes un ievietot sociālajos tīklos savu foto, izmantojot #daunasindromslatvija #daunasindromadiena #esiinformets!

"Dauna sindroms Latvija" pārstāves - mūsu kolēģe Veronika Bašarina un biedrības valdes locekle Velga Polinska (no kreisās)

Latvijas Okupācijas muzeja kolēģi ar nesaderīgām zeķēm

23.04.2024.

Stūra mājā skatāma laikmetīgās fotogrāfijas izstāde par tēmu "Valoda"