Muzejs saņem UNESCO atpazīstamības zīmi

22.08.2012.

29. augustā Okupācijas muzejs saņēma UNESCO atpazīstamības zīmi programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā iekļautajai nominācijai „Sibīrijā rakstītās vēstules uz bērza tāss”.

Atpazīstamības zīmi muzeja direktorei Gundegai Michelei pasniedza UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) ģenerālsekretāres vietniece Sarmīte Pulste.
Latvijas Okupācijas muzejs ir viens no septiņiem Latvijas muzejiem, kas glabā vēstules uz bērza tāss, kas rakstītas Sibīrijā – ieslodzījuma vai spaidu darbu nometnēs un nometinājuma vietās. Bērza tāss bieži vien bija vienīgais pieejamais materiāls izsūtījuma vietās, īpaši Otrā pasaules kara gados, tādēļ cilvēki tās izmantoja papīra vietā, lai uzturētu saikni ar dzimteni un tuviniekiem. Vēstules laikā no 1941. līdz 1956. gadam saviem tuviniekiem sūtījuši represētie Latvijas un Lietuvas iedzīvotāji. Šīs vēstules ir uzskatāmas par retumu, jo Latvijas muzejos saglabājušās tikai daži desmiti no savulaik vairākiem desmitiem tūkstošu līdzīgām vēstulēm.
Okupācijas muzeja krājumā glabājas 13 vēstules. Piemēram, ieslodzītā Voldemāra Mežaka pašizgatavots apsveikums Vasaras svētkos no bērza tāss, ko viņš 1950. gadā sūtīja Inārai Aizpurei no nometnes Taišetā. Šī un vēl vairākas citas vēstules no 29. augusta līdz oktobra beigām ir aplūkojamas īpaši veidotā izstādē muzeja vestibilā.

23.04.2024.

Stūra mājā skatāma laikmetīgās fotogrāfijas izstāde par tēmu "Valoda"

09.04.2024.

Naujenes pamatskolas skolēni virtuālā ekskursijā Latvijas Okupācijas muzejā