Muzejā notika tematisks sarīkojums „Gunārs Astra – nacionālās pretošanās simbols"

03.04.2013.

5. aprīlī muzejā notika tematisks vakars „Gunārs Astra – nacionālās pretošanās simbols. Kā saglabāsim atmiņas par saviem brīvības cīnītājiem?”.

6. aprīlī apritēja jau 25 gadi kopš Gunāra Astras nāves. Toreiz, 1988. gada 6. aprīlī, pēc vairāku nedēļu ilgas slimošanas viņš mira Ļeņingradas Kara hospitālī. Nāves apstākļi bija ļoti dīvaini, tādēļ sāka izplatīties baumas, ka viņa nāve ir Valsts drošības komitejas roku darbs. Arī šodien Gunāra Astras patiesie nāves iemesli joprojām paliek neskaidri.

Gunārs Astra bija viens no tiem Latvijas brīvības cīnītājiem, kurš nebaidījās runāt par Latvijas okupāciju, rusifikāciju, komunistu režīma noziegumiem vēl tad, kad par šāda veida sarunām draudēja ilgi ieslodzījuma gadi padomju cietumos, tā sauktajās „labošanas darbu nometnēs” vai psihiatriskajās slimnīcās. Savu uzskatu un pārliecības dēļ viņš PSRS ieslodzījuma vietās pavadīja gandrīz 20 gadus un tika tiesāts divas reizes.

Tematiskajā vakarā runāja par Gunāru Astru un citiem Latvijas nacionālās pretošanās kustības varoņiem, kā arī par viņu piemiņas saglabāšanu. Pasākumā piedalījās Gunāra Astras brālis Leons Astra, pretošanās kustības dalībnieks Jānis Rožkalns un Okupācijas muzeja vēsturnieks Ritvars Jansons. Latvijas Nacionālā arhīva speciālisti iepazīstināja ar jaunizveidoto virtuālo izstādi „Tiesas procesi pret Gunāru Astru”, kurā eksponēti dokumenti no 1961. gada un 1983. gada tiesas procesiem pret Gunāru Astru. Izstāde no 5. aprīļa ir apskatāma interneta vietnē www.archiv.org.lv/astra/.

23.04.2024.

Stūra mājā skatāma laikmetīgās fotogrāfijas izstāde par tēmu "Valoda"

09.04.2024.

Naujenes pamatskolas skolēni virtuālā ekskursijā Latvijas Okupācijas muzejā