Muzejā notika lekcija par mākslinieku, grafiķi Aleksandru Karpovu

10.05.2013.

13. maijā Okupācijas muzeja konferenču zālē notika Konstantīna Karpova lekcija "Aleksandrs Karpovs - mākslinieks un cīnītājs".

Aleksandrs Karpovs dzimis ASV. Viņa māte Lūcija Karpova  (1914 - 1965) dzimusi Preiļu novadā. 1941. gada 14. jūnijā Volontu ģimeni izsūtīja uz Sibīriju. Bērni, izņemot Regīnu, no izsūtījuma paglābās un 2. pasaules kara laikā emigrēja uz ASV.

Aleksandra Karpova māte Lūcija Volonte un tēvs Anatolijs Karpovs satikās Vācijā pārvietoto personu nometnē 1946.g., kur viņi apprecējās. Piedzima divi dēli Juris un Konstantīns. 1950. gadā Karpovu ģimene emigrēja uz ASV. Tur piedzima Aleksandrs. Skolas gaitas Aleksandrs Karpovs uzsāka 1971. gadā Metropolitāņu koledžā. No 1972. gada līdz 1974. gadam mācījās Sentklauda universitātē. Šajā laikā radās interese par grafikas nozarēm – litogrāfiju un intaglio.

Aleksandrs Karpovs mākslas izglītību ieguva Amerikas Savienotajās Valstīs. 1990. gadā viņš ar izcilību beidza Minesotas Universitāti kā bakalaurs ar mākslinieka diplomu.

1991. gadā Aleksandrs Karpovs pārcēlās uz Latviju un tā paša gada oktobrī uzsāka studijas Latvijas Mākslas akadēmijas grafikas nodaļā mākslas maģistra grāda iegūšanai. Studiju gados atjaunojās Aleksandra interese par Latviju, viņš iecerēja ciklu par dažām Latvijas pilsētām. Dzīvodams Rīgā viņš radīja spilgtu grafikas darbu ciklu „Komunistiskās padomju varas genocīds Latvijā”.

1993. gadā Aleksandrs Karpovs aizstāvēja maģistra darbu par ASV grafiku.

1993. gada 1. septembrī Aleksandrs Karpovs uzsāka pedagoga darbu Rēzeknes mākslas koledžā, mācīja zīmēšanu vidējās un augstākās apmācības grupās.

Mākslinieka radošā darbība izskanēja aizvien aktīvāk un plašāk. Viņš izveidoja augstvērtīgus grafiku ciklus „Atdzimšana”, „Vēsture apsūdz”, kuros paliekošos mākslas tēlos iemūžināja sava Preiļu novada vēstures traģiskās lappuses.

Aleksandrs Karpovs nomira Rēzeknē 1994. gadā. Apglabāts Preiļu novada Dzeņu kapos.

Aleksandrs Karpovs strādāja stājgrafikas labākajās tradīcijās modernās mākslas ietvaros. Viņa grafikai raksturīga plastiskā reālisma principu izkopšana ar neoreālisma iezīmēm, kas ļauj A. Karpova mākslai skanēt kā laikmeta sirdsapziņai.

Tiešsaistes nodarbība “Aizliegtais 18. novembris”