Muzeja grāmatnīcas Top 5

03.03.2016.

Muzeja grāmatnīcā piecas populārākās grāmatas ir:

• "Latvijas Okupācijas muzejs: Latvija zem Padomju Savienības un nacionālsociālistiskās Vācijas varas (1940–1991)"
  • "History of Latvia 100 years"
  • "Caur velna zobiem. Vācu laiki šodien / 1941-1945 / Esejas un domas"
  • "Aiz šiem vārtiem vaid zeme. Salaspils nometne 1941–1944"
  • "Šķērsiela 13 Latvieša dibināts gulags"

Pieprasītākais izdevums ir “Latvijas Okupācijas muzejs: Latvija zem Padomju Savienības un nacionālsociālistiskās Vācijas varas (1940–1991).” Grāmatas saturs ir tuvs muzeja ekspozīcijai — izstāstīts Latvijas valsts okupāciju stāsts, kas bagātīgi papildināts ar attēliem. Teksts ir latviešu un angļu valodā. Attēlos redzamas fotogrāfijas, kartes, dokumentu faksimili un piemiņas lietas, kas lielākoties ir Okupācijas muzeja īpašumā, bet ir lietoti arī attēli no citiem muzejiem un arhīviem. Grāmatas redaktors ir muzeja biedrības valdes priekšsēdis, profesors Valters Nollendorfs, mākslinieks Alnis Mitris. Latvijas eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga veltījumā raksta: “Latvijas Okupācijas muzeja grāmata latviešu un angļu valodā ir muzejs miniatūrā...” Grāmatnīcā ir šī izdevuma papildināts tulkojums arī krievu un franču valodā. Grāmata labi noder reprezentācijas vajadzībām.

Otra populārākā grāmata, īpaši ārvalstu tūristu vidū, ir Latvijas 20. gs. vēsture angļu valodā “History of Latvia 100 years”, ko sarakstījuši pazīstami Latvijas vēsturnieki Daina Bleiere, Ilgvars Butulis, Inesis Feldmanis, Aivars Stranga un Antonijs Zunda.  Grāmatas redaktors Pols Goubls.  Šo izdevumu grāmatnīca piedāvā ārvalstu lasītājiem, kuru ir apskatījuši muzeju un vēlas vēl papildus izzināt Latvijas vēsturi.

Pārējās trīs grāmatas ir pavisam nesen izdotas. Ievērojamā latviešu vēsturnieka, holokausta pētnieka Andrieva Ezergaiļa grāmata par holokaustu “Caur velna zobiem. Vācu laiki šodien / 1941-1945 / Esejas un domas” pērnā gada decembrī tika atvēra Latvijas Okupācijas muzejā. Grāmatā A. Ezergailis iekļāvis līdzšinējās publikācijas, saraksti ar citiem vēsturniekiem, papildinot šos materiālus ar nesen rakstītām atmiņām un dažādu senāku un jaunāku notikumu cēloņsakarību analīzi. Izmantojot trāpīgus epitetus, vēsturisku personību citātus un dažkārt pat ironiju, autors ļauj lasītājam labāk izprast smagu un sarežģītu vēstures lappušu problemātiku, pretrunas un šķietami nesaprotamos dažādu notikumu iemeslus un savstarpējo mijiedarbību.

Arī vēsturnieku Kārļa Kangera, Ulda Neiburga un Rudītes Vīksnes sarakstītā grāmata "Aiz šiem vārtiem vaid zeme. Salaspils nometne 1941–1944" ir iznākusi pavisam nesen – šī gada janvārī. Viens no tās autoriem — vēsturnieks Uldis Neiburgs — strādā Latvijas Okupācijas muzejā. Lasītājs var uzzināt par Salaspils nometnes vietu nacistu represīvo nometņu sistēmā, par nometnes celtniecību, pārvaldi, ieslodzītajiem, par nometnes iekšējo kārtību, par darbu un represijām. Grāmatas iznākšana izraisīja asas diskusijas sabiedrībā , īpaši par ieslodzīto bērnu likteni. Atdodot godu ikvienam, kurš cietis ieslodzījumu vai pat gājis bojā, grāmatas autori cenšas kliedēt padomju laikā izveidotos priekšstatus par Salaspili kā “nāves nometni”. “Tomēr tas nekādā ziņā nemazina Salaspils nometnes funkciju un lomu nacistu īstenotajā cilvēku iznīcināšanas sistēmā. Daļai ieslodzīto Salaspils nometne patiešām kļuva par viņu nāves vietu, bet daudziem ieslodzītajiem vairāk vai mazāk tā bija skarbas izdzīvošanas pārbaudes starpposms tālākā ceļā uz koncentrācijas nometnēm Vācijā un nacistu okupētajā Polijā, kur daudzi pirms tam Salaspilī ieslodzītie gāja bojā.”

Savukārt Tālivalža Margeviča grāmata “Škērsiela 13. Latvieša dibināts gulags” ir jauns dokumentāli vēsturisks romāns. Tas vēstī par latvieti, kas piedalījies padomju režīma visļaunākajās izpausmes – represīvās sistēmas - veidošanā.

Okupācijas muzeja grāmatnīcā var apskatīt un iegādāties vēl daudzas citas grāmatas par vēsturi — kā zinātniskos darbus tā arī publicistiku un daiļliteratūru. Kopuma ir ap 150 dažādu darbu latviešu un vairākās svešvalodās. Grāmatnīcā var nopirkt vairākas dokumentālās filmas DVD formātā.
Iegriezieties pie mums un Jūs noteikti atradīsiet grāmatas par sev vēl nezināmiem vēstures notikumiem!

01.05.2024.

Aicinām darbā Digitālā mārketinga speciālistu

30.04.2024.

KAS TAD BIJA? Padomju valsts drošības iestāžu darbība okupētajā Latvijā