Māsu Lasmaņu stāsts

13.06.2024.

PIEMINI SAVĒJOS!

1941. gada 14. jūnijā kopā ar vecākiem deportēja māsas Ritu un Sarmīti Lasmanes.  Ritai tolaik bija 10, bet Sarmītei 5 gadi. Viņu tēvu Ādolfu ieslodzīja Vjatkas nometnē, bet māsiņas kopā ar mammu Alīsi nometināja Novosibirskas apgabalā. 1946. gadā meitenēm izdevās atgriezties Latvijā kopā ar bērniem, kuri nometinājumā bija zaudējuši vecākus.

Alīse, vadot un pošot meitas uz Latviju, no maisu auduma uzšuva kleitiņas un lakatu, lai meitenēm būtu pieklājīgs apģērbs, atgriežoties Dzimtenē. Lakatiņš tika tikai jaunākajai, Sarmītei, jo otram lakatiņam pietrūka auduma. Meitenes ceļā devās rupjā, bet izturīgā auduma kleitiņās, apakšveļas viņām nebija. Kad meitenes pēc ilgā un garā ceļa iebrauca Latvijā, viņu jaunās kleitas un mati bija utu pilni...

Ritas un Sarmītes vecāki Alīse un Ādolfs Latvijā atgriezās 1957. gadā.

Aicinām ziedot un iemūžināt savu tuvinieku, ģimenes locekļu vai draugu piemiņu, kopīgi atceroties pirmās Latvijas iedzīvotāju masveida deportācijas 1941. gada 14. jūnijā. Veltot ziedojumu konkrēta cilvēka piemiņai, Latvijas Okupācijas muzejs rūpēsies par šīs piemiņas glabāšanu un pieminētās personas vārda godināšanu.

Pateicamies par katru ziedojumu, pieminot savējos, un atgādinām, ka katrs ziedojums un katra piemiņa palīdz veidot uz saglabāt gan vēsturisko, gan personisko un emocionālo stāstu.

Ziedot iespējams ŠEIT.

ATTĒLU ANOTĀCIJAS

Rita (1931–2017) un Sarmīte (1936) Lasmanes. Rīgas apriņķis, 1938. gads.

Māsu Ritas un Sarmītes Lasmanes kleitas un lakats, ar ko viņas atgriežas Latvijā 1946. gadā.

Rita un Sarmīte pēc atgriešanās no nometinājuma Latvijā 1947. gada 8. aprīlī. Fotogrāfija nosūtīta mātei uz Sibīriju.

Latvijas Okupācijas muzeja krājums

07.09.2024.

Pēdējās atmiņas par tēvu iemūžinātas gleznā

Muzejā viesojas Vācijas vēstniece