16. martā Liepājas Valsts 1. ģimnāzijā notika Latvijas Okupācijas muzeja organizētie skolotāju profesionālās kompetences pilnveides kursi “PRETOŠANĀS”, kuros kopā piedalījās 30 dalībnieki - Liepājas un Dienvidkurzemes novada skolu skolotāji un muzeja speciālisti no Liepājas muzeja un Karostas cietuma muzeja. Dalībnieki saņēma Rīgas Izglītības un informatīvi metodiskā centra apstiprinātas apliecības, kā arī dāvanas no muzeja – izdevumu “Mākslinieks Kurts Fridrihsons un franču grupa” un atklātnes ar Kurta Fridrihsona mākslas darbiem.
Pretošanās tēmu četrās lekcijās dažādos aspektos aplūkoja pārstāvji no Latvijas Okupācijas muzeja un Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta. Kārlis Dambītis analizēja iemeslus, kāpēc Latvija nepretojās padomju varai 1939./1940. gadā, ko no tā esam iemācījušies un kā tas ietekmē Latvijas aizsardzības politikas stratēģijas mūsdienās. Muzeja Izglītības nodaļas speciāliste Ineta Lansdovne stāstīja par solidaritātes kustību Gaismas akcija, tās dalībniekiem un viņu darbību abpus “dzelzs priekškaram”, kas visiem kursu dalībniekiem bija līdz šim absolūti nezināma tēma. Inguna Role iepazīstināja kursu dalībniekus ar nevardarbīgās pretošanās liecībām Latvijas Okupācijas muzeja ekspozīcijā un krājumā, kā arī ar muzeja jaunās ekspozīcijas aktualitātēm un Izglītības nodaļas piedāvājumu skolām. Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieks Reinis Ratnieks apskatīja Nacionālo partizānu cīņu nozīmi un problemātiku Latvijas vēstures pētniecībā.
Izvērtējuma anketās dalībnieki augsti novērtēja kursu saturu un norisi, norādīja, ka ieguvuši jaunas zināšanas un padziļinātu izpratni par pretošanās tēmas pētniecību un aktualitāti, kā arī uzsvēra, ka kursi palīdzēja rast idejas turpmākajam darbam ar skolēniem.
Skolotāju komentāri un atsauksmes:
Kā vienmēr - ļoti pārdomāti kursi, aktualizētas Okupācijas muzeja piedāvātās iespējas. Pateicos par dāvanām - grāmatu "Franču grupa" un K. Fridrihsona gleznu atklātnēm!
Paldies par padziļinātu skatu uz tēmām!
Lai izdodas turpināt vēstures pētniecību!
Paldies par iespēju un lielisko izpildījumu!
Šos kursus muzejs organizē atkārtoti – pirmo reizi tie notika Jelgavā 2022. gada 30. novembrī. Plānojam šos kursus organizēt nākamajā mācību gadā arī Vidzemē un Latgalē.
Pasākumu finansiāli atbalstīja Kultūras ministrija. Par saturu atbildīga Latvijas Okupācijas muzeja biedrība. “Līdzdarbības līgums par valsts pārvaldes uzdevuma – pierādījumos balstītas informācijas par Latvijas vēstures notikumiem popularizēšanu - veikšanu”. Valsts pētījumu programmas projekts "Neatkarības arheoloģija: jaunas pieejas Nacionālajai pretestības vēsturei Latvijā" (VPP-LETONIKA-2021/2-0003).