Latvijas Okupācijas muzejs nosoda pieminekļa “Latvijas stāvstrops brīvībai” demontāžu

01.06.2022.

Latvijas Okupācijas muzejs ar sašutumu un vilšanos vērtē Zedelgemas pašvaldības vēstuli par pieminekļa “Latvijas stāvstrops brīvībai” plānoto demontāžu, kas tika saņemta tieši muzeja jaunās ēkas un jaunās ekspozīcijas atklāšanas dienā – 30. maijā.

Sekojot savam nodomam, Zedelgemas pašvaldība 31. maijā pieminekli demontēja un ievietoja noliktavā. Tas tika darīts bez saskaņošanas ar pieminekļa autoru Kristapu Gulbi un pašvaldības partneriem Latvijā – Latvijas Okupācijas muzeju un tā biedrību. Tādējādi netika ievēroti godprātīgas sadarbības principi un izrādīta klaja necieņa pret ilggadīgiem līgumiskajiem partneriem pieminekļa veidošanā un uzstādīšanā.

Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdētāja Dzintra Bungs Zedelgemas birģermeistarei Annikai Fermulenai nosūtīja protesta vēstuli, aicinot pārskatīt lēmumu par pieminekļa demontāžu, kas seko Krievijas propagandas izplatītajiem priekštatiem par nacistu un Holokausta noziedznieku slavināšanu šajā piemineklī. Tomēr demontāža tika veikta. Īpaši satraucoši, ka tas notika laikā, kad Krievija turpina brutālu karu pret Ukrainas tautu.

Latvijas Okupācijas muzejs Zedelgemas pašvaldības rīcību nevar vērtēt citādi kā voluntāru soli, kas noliedz Latvijas tautas vēsturisko atmiņu un vēršas pret pašu brīvības jēdzienu, ko piemineklis simbolizē.

Tuvākajā laikā Latvijas Okupācijas muzejs lems par tālāko rīcību saistībā ar pieminekļa “Latvijas stāvstrops brīvībai” demontāžu.

Foto: Pieminekļa “Latvijas stāvstrops brīvībai” pamati pēc demontāžas

23.04.2024.

Stūra mājā skatāma laikmetīgās fotogrāfijas izstāde par tēmu "Valoda"

09.04.2024.