Sveiki! Mēs lietojam sīkdatnes.

Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Uzziniet vairāk par sīkdatnēm mūsu Privātuma politikā.

Ziedot Muzejam

Katrs ziedojums ir Muzeja darbības dzinējspēks, kas ļauj Muzejam strādāt un izglītot cilvēkus no visas pasaules.

Esam pateicīgi katram ziedotājam un aizcinām ikvienu ziedot.

Aktualitātes

Ko nacistu okupētajā Latvijā publicēja nelegālais laikraksts “Tautas Balss”?

26.05.2025.

No 1941. gada rudens nacionālsociālistiskās Vācijas okupētajā Latvijā darbojās vairākas pretošanās kustības grupas, kas vērsās pret vācu okupācijas varas politiku un par savu mērķi izvirzīja Latvijas neatkarības atjaunošanu. Viena no tām bija Latviešu nacionālistu savienība, kuras dalībnieki nodarbojās ar informācijas vākšanu un izplatīšanu, okupācijas varas rīkojumu sabotēšanu, ieroču un munīcijas vākšanu, uzsaukumu un nelegālā laikraksta “Tautas Balss” izdošanu. Organizācijā darbojās ap 100 cilvēku, no kuriem vismaz 65 nonāca nacistu ieslodzījumā, trīspadsmit gāja bojā kara laikā, bet vismaz septiņi no viņiem piedzīvoja arī pēckara padomju okupācijas režīma represijas.

 

Kāds bija Latviešu nacionālistu savienības un tās izdotā laikraksta “Tautas Balss” ieguldījums pretošanās kustībā Latvijā Otrā pasaules kara laikā un kā to novērtējam šodien, stāsta vēsturnieks, Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta vadošais pētnieks Dr. hist. Uldis Neiburgs.


Raidierakstā izmantoti Ievas Birgeres (Lases) un Viļa Rutka videoliecību fragmenti no Latvijas Okupācijas muzeja Audiovizuālo materiālu krātuves, kā arī nezināmu autoru fotogrāfijas un dokumenti no Latvijas Okupācijas muzeja, Latvijas Nacionālā arhīva, Latvijas Zinātņu akadēmijas arhīva un Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas.



Pētniecības darbs par pretošanās kustību īstenots ar Latvijas Zinātnes padomes finansējumu, projekts "Neatkarības arheoloģija: jaunas pieejas nacionālajai pretestības vēsturei Latvijā", projekta nr. VPP-LETONIKA-2021/2-0003.

 

Raidierakstu finansiāli atbalsta Kultūras ministrija. Par saturu atbild Latvijas Okupācijas muzeja biedrība.

Other Posts

01.07.2025.

Izstāde "Latvija ārpus Latvijas" atklāta!

01.07.2025.

Latvijas Okupācijas muzejam – 32

26.06.2025.

Izstādes "Latvija ārpus Latvijas. Latviešu trimdas izveidošanās un darbība Latvijas neatkarības uzturēšanā" atklāšana

24.06.2025.

Kā zaļā domāšana padomju okupācijas laikā bruģēja ceļu uz nacionālo pašapziņu?

20.06.2025.

Piedalīšanās LAMPĀ