Sveiki! Mēs lietojam sīkdatnes.

Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Uzziniet vairāk par sīkdatnēm mūsu Privātuma politikā.

Ziedot Muzejam

Katrs ziedojums ir Muzeja darbības dzinējspēks, kas ļauj Muzejam strādāt un izglītot cilvēkus no visas pasaules.

Esam pateicīgi katram ziedotājam un aizcinām ikvienu ziedot.

Aktualitātes

Kā zaļā domāšana padomju okupācijas laikā bruģēja ceļu uz nacionālo pašapziņu?

24.06.2025.

Vides un dabas aizsardzība ir ierakstīta Latvijas Atmodas stāstā ar trekniem zaļiem burtiem kā spilgta pilsoniskās pretošanās izpausme. Jau 1986. gadā sākumā tika dibināts Vides aizsardzības klubs, kura aktivitātes bija ļoti pamanāmas uz Atmodas skatuves. Tā paša gada nogalē laikraksts “Literatūra un Māksla” publicēja leģendāro Daiņa Īvāna un Artūra Snipa rakstu “Par Daugavas likteni domājot”. Taču dabas aizsardzība kā nacionālās pretošanās arēna izveidojās krietni agrāk, kad padomju okupācijas režīms vēl šķita stabils un mūžīgs. Par to, kāpēc un kā zaļā domāšana Padomju Latvijā bruģēja ceļu uz nacionālo domāšanu, raidierakstā stāsta Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadošais pētnieks Mārtiņš Kaprāns un bijušais mežkopības un dabas aizsardzības speciālists Indulis Emsis, kurš 80. gadu sākumā iesaistījās polemikā par jūrmalas kāpu un piepilsētas zaļo zonu izpostīšanu 

 

Raidierakstā ir izmantotas Latvijas PSR laikrakstu publikācijas, fotogrāfijas no Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva audiovizuālo, foto un skaņas dokumentu digitālās krātuves un personīgajiem arhīviem. 

 

Pētniecības darbs par pretošanās kustību īstenots ar Latvijas Zinātnes padomes finansējumu, projekts Neatkarības arheoloģija: jaunas pieejas nacionālajai pretestības vēsturei Latvijā, projekta nr. VPP-LETONIKA-2021/2-0003.  

 

Raidierakstu finansiāli atbalsta Kultūras ministrija. Par saturu atbild Latvijas Okupācijas muzeja biedrība.  

 

 

Other Posts

11.07.2025.

Seminārs "Atmodas priekšvēstnesis: Baltijas brīvības un miera kuģa akcija atzīmē 40 gadus"

10.07.2025.

Atskats grāmatas "Ko manas vecmāmiņas man nestāstīja" atklāšanā

10.07.2025.

Muzeju apmeklē Albānijas Eiropas un ārlietu ministrs Igli Hasani

09.07.2025.

Dr. hist. Ainārs Lerhis – ""Draudzība" čekas uzraudzībā"

07.07.2025.

Atskats uz kolokviju: Rusifikācija - apjaustās un neapjaustās okupācijas