Sveiki! Mēs lietojam sīkdatnes.

Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Uzziniet vairāk par sīkdatnēm mūsu Privātuma politikā.

Ziedot Muzejam

Katrs ziedojums ir Muzeja darbības dzinējspēks, kas ļauj Muzejam strādāt un izglītot cilvēkus no visas pasaules.

Esam pateicīgi katram ziedotājam un aizcinām ikvienu ziedot.

Aktualitātes

Izstādes "Latvija ārpus Latvijas. Latviešu trimdas izveidošanās un darbība Latvijas neatkarības uzturēšanā" atklāšana

26.06.2025.

Otrdien, 2025. gada 1. jūlijā plkst. 15.00.Latvijas Okupācijas muzejā atklās jaunu izstādi “Latvija ārpus Latvijas. Latviešu trimdas izveidošanās un darbība Latvijas neatkarības uzturēšanā”. Izstāde apliecina trimdas latviešu nozīmīgo lomu Latvijas neatkarības idejas uzturēšanā ārpus okupētās Tēvzemes robežām. Personīgi atmiņu stāsti, fotogrāfijas un piemiņas lietas atspoguļo bēgļu pieredzēto pirmajos trimdas gados Vācijā.

Izstāde atklāj trimdas sabiedrības veidošanos Rietumos. Beidzoties Otrajam pasaules karam Eiropā, 1945. gada vasarā Vācijā atradās aptuveni 120 000 latviešu, gan civiliedzīvotāji, gan karavīri. Lielākā daļa Rietumos palikušo latviešu bēgļu, ap 100 000, pēc kara dzīvoja DP (Displaced Persons – latv. pārvietotās personas) nometnēs Rietumu sabiedroto okupācijas zonās Vācijā.

Pirmajos trimdas gados, neskatoties uz smago pēckara situāciju, prombūtni no dzimtenes un cerības zaudēšanu atgriezties atjaunotā neatkarīgā valstī, dzīvi nometnēs, trūcīgiem sadzīves apstākļiem, ierobežotām profesionālajām iespējām, latviešu bēgļu vidū DP nometnēs Vācijā noritēja aktīva sabiedriskā, kultūras un politiskā dzīve, lai uzturētu vienotības sajūtu, nodrošinātu izglītību dzimtajā valodā un saglabātu kultūru, kā arī piemiņu par Latviju.

Viena no izstādes materiālu un atmiņu devējām ir Valda Liepiņa, Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēde: “Izstāde mani aizkustina dēļ izrādītās cieņas manu vecāku un vecvecāku paaudzei, kas nesa un uzturēja Latvijas ideju trimdas gaitās. Es uzaugu ar stāstiem par dzīvi DP nometnēs. Šie stāsti pat manā ģimenē ļoti atšķīrās. Vecmāmiņai bija rūpes par 15 un 5 gadus vecajām meitām un apslimušo vīru, mana māte gāja skolā un paspēja nobeigt vidusskolu nometnē. Mans tēvs bija mūziķis un apceļoja bēgļu nometnes. Mūsu mājās bija daudz Vācijas nometnēs izdoto grāmatu un tās veidoja pamatu manām latviešu valodas, kultūras un politikas zināšanām.”

 

Izstādes iekārtotāji dizaina birojs “.obj” Ivars Veinbergs un Elīna Lībiete“Atsaucoties uz trimdas nometņu nepastāvīgo dabu un ierobežotajiem resursiem, ekspozīcijas dizaina pamatā ir vieglas auduma teltis. Tās rada asociācijas ar pagaidu mitināšanos un izlīdzēšanos ar pieejamajiem materiāliem, līdzīgi kā izstādē redzamās Slociņu ģimenes kleitas, kas šūtas no izpletņa auduma un mēteļa oderes, vai trimdā uzvesto teātra izrāžu papīra dekorācijas. Abstraktās teltis blīvi aizpilda telpu, radot trimdas nometnēm raksturīgo saspiestības izjūtu.”

Paredzēts, ka izstāde būs apskatāma līdz 2025. gada 18. novembrim. 

Atklāšanas pasākumā piedalīties aicināti mediju pārstāvji un visi interesenti. Ieeja bez maksas.

Pasākuma organizatori tā norises laikā var fotografēt un/vai filmēt publicitātes nolūkos. Apmeklējot pasākumu, jūs apstiprināt, ka piekrītat foto attēlu un video izmantošanai augstāk norādītajam mērķim.

Attēlā: latvieši pie karoga masta pamatnes ar Latvijas ģerboni un himnas vārdiem, Latvijas valsts karoga uzvilkšanas laikā Badverishofenas DP nometnē, amerikāņu okupācijas zonā Vācijā, 1946. gada 23. jūnijā. Latvijas Okupācijas muzeja krājums

Other Posts

01.07.2025.

Izstāde "Latvija ārpus Latvijas" atklāta!

01.07.2025.

Latvijas Okupācijas muzejam – 32

24.06.2025.

Kā zaļā domāšana padomju okupācijas laikā bruģēja ceļu uz nacionālo pašapziņu?

20.06.2025.

Piedalīšanās LAMPĀ

20.06.2025.

Gaišus Līgo svētkus!