Sveiki! Mēs lietojam sīkdatnes.

Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Uzziniet vairāk par sīkdatnēm mūsu Privātuma politikā.

Aktualitātes

Gunāra Astras gads

22.10.2021.

Gunāra Astras gads

Gunāra Astras personība Latvijas pretestības kustības stāstā padomju okupācijas apstākļos izceļas kā pavisam īpaša, vienreizēja un neatkārtojama.   

Vispirms jau ar savu bezkompromisa stāju un drosmi publiski iestāties par latviešu tautas pamattiesībām uz savu valsti un valodu apstākļos, kad vairumam jau šķita, ka latviešu tautas liktenis ir pilnīgi un galīgi izšķirts. Viņa sacītais leģendārais Pēdējais vārds tiesā 1983. gada 15.decembrī kļuva par lūzuma punktu daudzu apziņā, bet tā teikumi : Es ticu, ka šis laiks izgaisīs kā ļauns murgs. Tas dod man spēku šeit stāvēt un elpot. - par latviešu tautas ticības apliecinājumu.

Gunāra Astras personībai un apliecinātajiem principiem beidzot ir jāatrod adekvāta vieta Latvijas valsts un starptautiskajā telpā. Kultūras, garīgās un politiskās dzīves izpausmēs. Viņa varoņdarbs spēj patiesi iedvesmot daudzus, tādējādi stiprinot Latvijas valsts ideālus un pamatprincipus.

Gunārs Astra ar savu nostāju, kuru viņš apliecināja Pēdējā vārdā, mums arī atgādina par bezkompromisa ētiskuma aktualitāti starptautiskajās attiecībās mūsdienu pasaulē ar tās kompromisa relatīvismu. Mēs esam aicināti turpināt Gunāra Astras iesākto mūsdienu Latvijā un pasaulē. Bet pirms tam mums viņš mums ir nopietni un patiesi jāiepazīst. Tik daudz ko mēs par viņa dzīvi, personību, uzskatiem un pārliecību vēl nezinām. Gunāra Astras gads ir labs sākums šajā tālajā un auglīgajā ceļā.

Mums ir jāļauj mūsu varonim augšāmcelties savā tautā, tas ir – mūsos. Un ir tikai viens veids kā to izdarīt – viņu iepazīstot visā personības daudzveidībā.

Gunāra Astras gada atzīmēšanu aizsāka viņa 90. dzimšanas dienas piemiņas pasākums – 2021. gada 22. oktobrī.

Gunārs Astra

Gunārs Astra Gunārs Astra (22.10.1931.– 06.04.1988.) bija Latvijas brīvības cīnītājs un nelokāms Latvijas Nacionālās pretošanās kustības dalībnieks, kurš nesamierinājās ar padomju okupāciju Latvijā un nevardarbīgi pretojās okupācijas varai pagājušā gadsimta 60.-80. gados. Okupācijas režīms Gunāru Astru tiesāja divas reizes. 1961. gadā viņu apsūdzēja dažādās pretpadomju darbībās un piesprieda 15 gadus pastiprinātā režīma labošanas darbu kolonijā. Otro reizi 1983. gadā par pretpadomju aģitāciju un propagandu, piespriežot septiņus gadus ieslodzījumā sevišķa režīma labošanas darbu kolonijā, piecus gadus izsūtījumā, kā arī atzīstot par sevišķi bīstamu recidīvistu. 1988. gada janvārī uz G. Astru tika attiecināts PSRS Augstākās padomes dekrēts par amnestiju un 1. februārī viņš tika atbrīvots. Pēc diviem mēnešiem viņš mīklainos apstākļos mira Ļeņingradas kara hospitālī. Īpaša nozīme ir Gunāra Astras runai – 1983. gada 15. decembrī LPSR Augstākajā tiesā teiktajam pēdējam vārdam –, kas beidzas ar mūsdienās daudz citēto frāzi "Es ticu, ka šis laiks izgaisīs kā ļauns murgs. Tas dod man spēku šeit stāvēt un elpot". Šī runa, iespējams, ir viena no nozīmīgākajām politiskajām runām Latvijas valsts vēsturē. Tā pierāda, ka Latvijas valsts neatkarības ideja bija dzīva visu padomju okupācijas periodu.

Citas aktualitātes

04.12.2023.

Tiešsaistē būs skatāma Muzeja lekcija “Izdzīvot Ziemassvētkus”

23.11.2023.

23. novembrī Muzejā tika atvērta grāmata par Ēvaldu Rimbenieku

22.11.2023.

Ziemassvētku gaidās muzeja Izglītības nodaļa ir sagatavojusi jaunu tiešsaistes nodarbību “Izdzīvot Ziemassvētkus”

21.11.2023.

Novembra mēneša priekšmets – “Dievs, svētī Latviju!”

17.11.2023.

Latvijas Okupācijas muzeja saime sveic Latvijas Republikas Proklamēšanas 105. gadadienā!