Katrs ziedojums ir Muzeja darbības dzinējspēks, kas ļauj Muzejam strādāt un izglītot cilvēkus no visas pasaules.
Esam pateicīgi katram ziedotājam un aizcinām ikvienu ziedot.
Otrdien, 29. aprīlī, Valmieras Kultūras centrā un trešdien, 30. aprīlī, Gulbenes novada kultūras centrā aizvadīta publiska lekcija – diskusija No okupācijas līdz brīvībai. Pasākumus vadīja muzeja gidi – Ineta Lansdovne un Kārlis Krēķis. Lekcijās piedalījās skolēni un skolotāji, vietējie gidi, bibliotēku speciālisti un citi interesenti – kopā aptuveni 250 dalībnieki.
Pasākumu apmeklētājiem bija īpaša iespēja uzdot jautājumus un diskutēt ar Atmodas notikumu lieciniekiem un aktīviem dalībniekiem - 4. maija Deklarācijas kluba biedriem.
Valmieras Valsts ģimnāzijas vēstures skolotāja Ineta Amoliņa:
"Tuvojoties Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas 35 gadadienai, 4. maijam, skolās aktuāls kļūst jautājums par šīs tēmas atspoguļošanu. Jāmeklē arvien jauna pieeja, lai 21. gadsimta vēstures stundas jauniešus aizrautu gan saturiski, gan vizuāli. Latvijas Okupācijas muzeja lekcija saturiski klausītājiem palīdzēja izprast notikumu gaitu no 1918. gada līdz 1991. gadam. Prezentācijā tika izmantoti vizuālie vēstures avoti un video fragmenti, līdz ar to stāstījums bija saprotamāks un jauniešiem uzskatāmāks. Lekcijā – diskusijā veiksmīgi tika iesaistīti 4. maija Deklarācijas kluba biedri Andris Teikmanis un Ivars Briedis. Notikumu aculiecinieku atmiņas un pārdomas par notikumiem pirms 35 gadiem ir ar pievienoto vērtību, jo jaunieši satiek un uzklausa šos cilvēkus- Latvijas leģendas, kuru balsojums 1991. gada 4. maijā bija ļoti būtisks. Sarunas laikā tika apskatīti arī mūsdienu “karstie punkti”, kā arī izvērtēta Eiropas Savienības vienotības nozīme, kura rada lielāku drošības sajūtu. Paldies par saturīgo un interesanto ceļojumu laikā un telpā."
4. maija Deklarācijas kluba dalībniece Velta Čebotarenoka uzrunāja pasākuma dalībniekus Gulbenē. Neliels ieskats viņas atmiņās 1990. gada 4. maija notikumos un izjūtās:
"Ja tā padomā – lejā tūkstošiem cilvēku. Saule virs debesīm, logi vaļā, mēs dzirdam tos sirdspukstus, runājot mūsu brīnumbērna Zilbaloža vārdiem, mēs tobrīd un, es domāju, arī šobrīd bijām visi vienā laivā. Tauta – lejā, mēs – augšā. Mēs sapratām, ka ja mēs nodosim, tad mums šeit dzīves vairs Latvijā nav. Un tad, kad jau katrs parakstīja savu biļeti – par vai pret, vai atturas. Interfronte atturējās. Un tad tika aiznests skaitīt balsis, un tagad nāk iekšā, ziniet, viss trīc, jo tu zini, ka nevarētu būt, ka nebūs, un tomēr… Kad izskanēja tā – 134. balss, tad beidzot nu esam nobalsojuši. Un tad jau 138. balss, bija asaras, apskāvieni, kliedzieni. Es nezinu, es nevaru jums izskaidrot to sajūtu un laimi, bet es noteikti biju vairākus metrus virs zemes, tāpēc man tagad skatuvi nevajag. Es toreiz biju uz skatuves. Laimes skatuves."
Pateicamies 4. maija Deklarācijas klubam, Valmieras Kultūras centra un Gulbenes novada kultūras centra darbiniekiem, kā arī skolotājām Inetai Amoliņai un Ingrīdai Sebrei par atbalstu pasākuma organizēšanā!
Jaukus svētkus vēlot,
Latvijas Okupācijas muzeja Izglītības nodaļa.
Pasākumi notika Kultūras ministrijas līdzdarbības līguma “Par atsevišķu valsts pārvaldes uzdevumu veikšanu sabiedrības izglītošanai par Latvijas valstiskuma veidošanos un attīstību” (Nr.2.5-8-24) ietvaros.
Muzeja gide Ineta Lansdovne, 4. maija Deklarācijas kluba biedri Ivars Briedis un Andris Teikmanis kopā ar skolēniem Valmierā.
Muzeja gide Ineta Lansdovne un 4. maija Deklarācijas kluba biedrs Andris Teikmanis.
Muzeja gids Kārlis Krēķis un 4. maija Deklarācijas kluba dalībniece Velta Čebotarenoka.