Sveiki! Mēs lietojam sīkdatnes.

Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Uzziniet vairāk par sīkdatnēm mūsu Privātuma politikā.

Aktualitātes

Februāra mēneša priekšmets “Brīvību Latvijai, Lietuvai un Igaunijai!”

13.02.2024.

1940. gada jūnijā Padomju Savienība okupēja Latviju, Lietuvu un Igauniju, iznīcinot Baltijas valstu neatkarību. Lai izvairītos no represijām, tūkstošiem baltiešu bija spiesti doties bēgļu gaitās un sākt savu dzīvi jaunos, nezināmos apstākļos. Līdz 1950. gadu beigām ASV, Kanādā, Austrālijā un Lielbritānijā bija izveidojušās skaitliski lielas latviešu, lietuviešu un igauņu kopienas, kas dibināja savas organizācijas un aktīvi iesaistījās sabiedriskajā dzīvē. Baltiešu pārstāvji trimdā centās pievērst pasaules uzmanību Baltijas valstu okupācijai. Tas tika darīts gan protesta akciju formā, gan arī tiekoties ar dažādu valstu politiķiem. Viena no organizācijām, pie kā baltieši vērsās bija Apvienoto Nāciju Organizācija.

ANO bija Tautu Savienības pēctece, kas dibināta 1945. gada 26. jūnijā. Tās mērķi — starptautiskā miera un drošības nostiprināšana. Organizācijas pamats bija 1942. gada 1. janvārī 26 valstu parakstītā Apvienoto Nāciju deklarācija. Lai arī deklarāciju vēlējās parakstīt Latvijas sūtnis ASV Augusts Bīlmanis, viņam tas netika ļauts, lai nesarežģītu attiecības starp PSRS un ASV.


BATUN izgatavotais protesta plakāts

1965. gada 13. novembrī Ņujorkā  latviešu, lietuviešu un igauņu organizācijas pulcējās mītiņā “Baltic Freedom Rally”, kurā tika atgādināts par Baltijas valstu okupācijas un aneksijas 25. gadadienu. Akcijas iniciatori bija lietuviešu trimdinieki, kas īsi pirms pasākuma norises uzaicināja akcijā piedalīties arī latviešus un igauņus. Mītiņš pulcēja vairāk kā 12 000 cilvēku. Informācijas izplatīšanai organizatori zvanīja latviešiem, kuru vārdus atrada telefongrāmatā. Pēc protesta akcijas tās dalībnieki nolēma dibināt organizāciju BATUN jeb Baltic Appeal to United Nations (Apvienotais Baltiešu aicinājums).

Organizāciju dibināja vienotajā Baltiešu konferencē 1966. gada 12. un 13. februārī Ņujorkā. BATUN  mērķis —  informācijas vākšana par situāciju Baltijas valstīs, kura pēc izvērtēšanas tika iesniegta ANO. Par organizācijas vadītāju ievēlēja Lietuvas pārstāvi monsinjors Jonas Balkunas. 

BATUN pirmsākumi. 1965. gada 13. novembra akcija “Baltic Freedom Rally”


Februārī piedāvājam lasītājiem aplūkot vairākas fotogrāfijas no BATUN organizētajiem pasākumiem. BATUN darbības veidi bija dažādi —  mītiņu rīkošana, tikšanās ar dažādu valstu pārstāvjiem ANO. Tiekoties ar politiķiem BATUN pārstāvji centās pievērst uzmanību Baltijas valstu stāvoklim PSRS sastāvā. Tāpat BATUN centās aktivizēt trimdā esošo baltiešu kopienu pārstāvjus protesta akcijām.

Ints Rupners, kurš organizācijā darbojās jau kopš tās izveidošanās: “No sākuma mēs bijām pilnīgi amatieri, diletanti. Neviens nebija profesionāls diplomāts un mēs neko nesapratām, bet mēs ļoti ātri iemācījāmies Apvienoto Nāciju valodu. ANO, tāpat kā visās citās lielajās organizācijās, bija savs žargons.”

BATUN protesta akcija “Goldfinger”. ASV, 1967. gads


BATUN organizētie mītiņi aptvēra plašu tematisko loku. 1967. gadā BATUN koordinēja akciju “Goldfinger”, kas nosaukumu ieguva iedvesmojoties no 1964. gada filmas par spiegu Džeimsu Bondu. “Goldfinger” mērķis bija protestēt pret Lielbritānijas plāniem nodot Padomju Savienība Baltijas valstu zelta krājumus.  Akcijas ietvaros BATUN koordinēja protesta akcijas pie Lielbritānijas vēstniecībām visā pasaulē. 1968. gadā BATUN rīkoja akciju, kurā aicināja atļaut PSRS dzīvojošajiem latviešu jauniešiem piedalīties Vispasaules Latviešu Jauniešu kongresā.

BATUN dažāda veida akcijas turpināja līdz pat Latvijas neatkarības atgūšanai. BATUN primārais mērķis, Baltijas valstu uzņemšana ANO, tika sasniegts 1991. gada 17. septembrī, kad visas trīs, neatkarību atguvušās Baltijas valstis, tika uzņemtas organizācijā.

BATUN jaunieši protesta akcijā sadedzina PSRS karogu. ASV, 1970. gads

Other Posts

15.05.2024.

Maija mēneša priekšmets – “Uzbrukums Augstākajai Padomei."

09.05.2024.

Starptautiskā konference “Latvijas valstiskuma idejas un to īstenošanas iespējas Otrā pasaules kara laikā (1939-1945)”.

01.05.2024.

Aicinām darbā Digitālā mārketinga speciālistu

30.04.2024.

KAS TAD BIJA? Padomju valsts drošības iestāžu darbība okupētajā Latvijā

23.04.2024.

Stūra mājā skatāma laikmetīgās fotogrāfijas izstāde par tēmu "Valoda"