Eiropas Atmiņas un sirdsapziņas platforma aptur Čehijas Totalitāro režīmu pētniecības institūta līdzdalību

28.01.2014.

Valters Nollendorfs

OMB valdes priekšsēdis

Ar biedru padomes lēmumu Eiropas Atmiņas un sirdsapziņas platforma 14. janvārī apturēja Čehijas Totalitāro režīmu pētniecības institūta līdzdalību, kā iemeslu minot Institūta nevēlēšanos sniegt paskaidrojumus par diviem iespējamiem Platformas ētikas kodeksa pārkāpumiem. "Ir sāpīgi apturēt līdzdalību vienam no Platformas dibinātājiem. Taču Institūtā iefiltrējušies komunistu kolaboranti, un tāpēc mums ir pienākums rīkoties izšķirīgi," saka Platformas prezidents Jērāns Lindblads (Göran Lindblad).

Platformas biedri ir organizācijas, kas nodarbojas ar totalitāro režīmu pētniecību, piemiņas saglabāšanu un sabiedrības informēšanu par šo režīmu nodarījumiem. Platformas ētikas kodekss nosaka, ka Platformas biedrus apzināti nepārstāv un tie nenodarbina personas, kas bijušas totalitāru varu represīvo iestāžu biedri vai kolaboranti, vai arī atalgoti agrāko totalitāro režīmu politisko struktūru funkcionāri. Biedru finansējums pēc labākās apziņas nenāk no nedemokrātiskām struktūrām vai personām, kuras saistītas ar šādām struktūrām vai ar organizācijām, kas veicina vai atbalsta rasu, nacionālo, reliģisko un sociālo naidu vai totalitāru valdības formu vai nedemokrātiskas kustības. Biedri neatbalsta un nav saistīti nekādā – finansiālā, personiskā vai materiālā veidā ar nedemokrātiskām politiskām struktūrām vai personām, kas saistītas ar šādām struktūrām.

Platformas vadība vairakkārt bija griezusies ar jautājumiem pie Institūta vadības par nesen ieceltās Institūta direktores iespējamiem pretlikumīgiem finansiāliem darījumiem, kā arī ar jautājumiem saistībā ar pieciem Institūta Zinātniskās padomes locekļiem, kuri pagātnē bija bijuši Čehoslovākijas Komunistiskās partijas biedri, lai noskaidrotu, vai viņi pildījuši politiskas funkcijas un par to saņēmuši samaksu. Abos gadījumos pastāv aizdomas, ka Institūts pieļāvis Platformas ētikas kodeksa pārkāpumus. Institūta darbība Platformā pārtraukta, kad līdz Platformas biedru padomes noteiktajam termiņam paskaidrojošas atbildes netika saņemtas.

Latvijas Okupācijas muzeja biedrība ir Platformas dibinātājs biedrs un pilnībā atbalsta Platformas ētikas kodeksu. Čehijas Totalitāro režīmu pētniecības institūts savulaik bija 2011. gadā dibinātās Platformas ierosinātājs un atbalstītājs. Nesenā Institūta vadības maiņa saistāma ar politiskajām pārmaiņām Čehu Republikas valdībā. Institūta vadības nonākšana iespējamu totalitārā Čehijas komunistu režīma atbalstītāju ietekmē var nopietni apdraudēt Institūta pētniecības darba objektivitāti un rezultātus, it sevišķi apjomīgo totalitārā režīma dokumentu digitalizāciju, lai tos darītu pieejamus pētniecībai un publikai. Latvijas Okupācijas muzeja biedrība pirms nepilna gada jau iesniedza protestu Čehu Republikas prezidentam Zēmanam par Institūta direktoru nomaiņu. Arī Biedrība uz to atbildi nesaņēma.

Vairāk lasīt Eiropas Atmiņas un sirdsapziņas platforma

Attēlā: Eiropas Atmiņas un sirdsapziņaslatformas prezidents Jērāns Lindblads (Göran Lindblad)

Tiešsaistes nodarbība “Aizliegtais 18. novembris”