Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas diena

04.07.2024.

1941. gada 4. jūlijā nacistu kolaboranti nodedzināja 19. gadsimta otrajā pusē celto Rīgas Lielo Horālo sinagogu, kas atradās pašreizējā Emīlijas Benjamiņas ielā, nogalinot tajā atrodošos cilvēkus un iznīcinot kultūras vērtības.

Tas bija viens no daudzajiem noziegumiem pret ebreju tautu, ko veica okupācijas režīms minētā gada vasarā, kad ieņēma Latvijas teritoriju.

Sekojošos mēnešos notika visaptverošs genocīds pret valstī dzīvojošajiem ebrejiem un romiem, ieslogot tos geto un fiziski iznīcinot. Nacionālsociālistiskās Vācijas okupācijas gados Latvijā tika nogalināti vairāk nekā 70 000 Latvijas ebreji un 25 000 ebreji no citām Eiropas valstīm.

Šajā datumā Latvijā tiek atzīmēta Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas diena, neļaujot aizmirst izdarītos noziegumus, lai tie nekad vairs netiktu atkārtoti.

Latvijas Okupācijas muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā esošais attēls ar Rīgas Lielo Horālo sinagogu pirms tās iznīcināšanas. Foto oriģināls atrodas Latvijas Kara muzejā.

Memoriāls ebreju genocīda upuriem, sinagogas drupas un piemineklis ebreju glābējiem Emīlijas Benjamiņas ielā 2024. gadā.

07.09.2024.

Pēdējās atmiņas par tēvu iemūžinātas gleznā

Muzejā viesojas Vācijas vēstniece

05.09.2024.