Katrs ziedojums ir Muzeja darbības dzinējspēks, kas ļauj Muzejam strādāt un izglītot cilvēkus no visas pasaules.
Esam pateicīgi katram ziedotājam un aizcinām ikvienu ziedot.
Trešdien, 2025. gada 9. jūlijā tiks atvērta Apgāda Zvaigzne ABC izdotā Andras Putnis grāmata Ko manas vecmāmiņas man nestāstīja. Grāmata ir personīgs un emocionāls ceļojums dzimtas vēsturē, par divu latviešu ģimeņu likteni un latvisko identitāti trimdā. Debijas grāmatā Andra Putnis stāsta par savām vecmāmiņām Mildu Māsēnu Bērziņu (1913-1997) un Alīnu Putnis (1924-2021), kuras piedzīvoja Otrā pasaules kara šausmas un došanos trimdā uz Austrāliju.
Ar lielu iejūtību un vēsturisku dziļumu autore apraksta divu jaunu latviešu sieviešu ļoti personiskos dzīvesstāstus. Vecmāmiņu Alīnu, tolaik pusaudzi, tik ļoti aizrāva nacistiskās Vācijas stāsts par jaunas pasaules celšanu, ka pati pierakstījās darba dienestā un viena devās uz Vāciju. Seko tikai vilšanās un smagi pārdzīvojumi. Savukārt vecmāmiņa Milda ziemā dodas bēgļu gaitās ar vienu mazo dēlu pie rokas un otra bērna gaidībās, kas piedzimst lazaretē Vācijā. Grāmatā apvienojas vēsturiski fakti, ģimenes atmiņas un autores introspektīvais skatījums, atklājot, kā kara un izsūtījuma rētas tiek nodotas arī nākamajām paaudzēm — bieži vien noklusētas un neizrunātas, bet jūtamas vairākās paaudzēs.
Andra Putnis: “Būdami bērni, mēs ielavījāmies vecmāmiņas guļamistabā slepenās misijās. Viņas skapis bija piepildīts ar veciem kažokiem, dīvainiem austiem tautas tērpiem un maziem kvēlojoša dzintara kalniem. Mēs bijām mazliet nobijušies, mūsu atklājumi aizrāva elpu, bet zinājām, ka neesam vēl visu redzējuši, nesapratām, kas tur īsti bija paslēpts. (..) Es šo grāmatu rakstīju, lai saprastu ne tikai viņas, bet arī sevi. Un varbūt – arī to, ko nozīmē būt klusējošas paaudzes mazbērnam.”
Andra Putnis dzimusi un augusi Austrālijā, kur Latvija bērnībā viņai šķitusi kā pasaku zeme — niecīgs punktiņš uz pasaules kartes, kas sasniedzams vienīgi ar burvestības palīdzību. Viņai pieaugot, Andras interese par savām latviešu saknēm kļuva dziļa un noturīga, un viņa izvaicāja vecmāmiņas, kuras par savu sāpjpilno ceļu no padomju un nacistu okupētās Latvijas cauri Eiropas bēgļu nometnēm uz jaunu dzīvi Austrālijā bija runājušas nelabprāt. Andra Putnis ir ieguvusi bakalaura grādu vēsturē un pašlaik studē Austrālijas Nacionālās universitātes maģistratūrā. Viņa ir Kanberas rakstnieku festivāla mākslinieciskā vadītāja.
Grāmata angļu valodā Austrālijā iznāca 2023. gadā ar nosaukumu What My Grandmothers Didn’t Tell Me. Gan literatūras kritiķi, gan lasītāji to novērtēja kā emocionāli dziļu un laikmetīgi nozīmīgu darbu, kas izgaismo kara, izsūtījuma un migrācijas atstātās pēdas ģimenes atmiņā. Latvijas lasītāji saskatīs daudz līdzību starp savu un trimdas pēckara paaudžu pārdzīvojumiem un sevis meklējumiem.
Grāmatu latviešu valodā tulkojusi Daina Grūbe.
Grāmatas atvēršanas svētki notiks trešdien, 9. jūlijā, plkst. 16.00 Latvijas Okupācijas muzejā Rīgā, Latviešu strēlnieku laukumā 1.
Pasākumā būs iespēja tikties ar Andru Putnis, kura viesosies Latvijā, un uzklausīt stāstu par grāmatas tapšanu. Klātesošos uzrunās Latvijas Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība, Austrālijas goda konsuls Latvijā Tobijs Mūrs (Toby Moore), Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēde Valda Liepiņa, Apgāda Zvaigzne ABC valdes priekšsēdētāja Vija Kilbloka un Latvijas speciālo uzdevumu vēstniece diasporas jautājumos Zanda Grauze.
Aicināti mediju pārstāvji un visi interesenti. Ieeja bez maksas.
Pasākuma dalībnieki papildus varēs apskatīt jauno muzeja izstādi Latvija ārpus Latvijas. Latviešu trimdas izveidošanās un darbība Latvijas neatkarības uzturēšanā.
Pasākuma organizatori tā norises laikā var fotografēt un/vai filmēt publicitātes nolūkos. Apmeklējot pasākumu, jūs apstiprināt, ka piekrītat foto attēlu un video izmantošanai augstāk norādītajam mērķim.