Martā kopā ar Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” tika organizēts arhitekta Aleksandra Vanaga 150. gadu jubilejas pasākums. Aleksandrs Vanags ir arhitekts arī Tetera namam Brīvības ielā 61, kur šobrīd atrodas Latvijas Okupācijas muzeja izstāde “Čekas vēsture Latvijā” (Stūra māja). Aleksandrs Vanags (1873–1919) ir viens no arhitektiem, kurš 20. gadsimta sākumā izveidoja Rīgas centra raksturīgo seju.
Latvijas Okupācijas muzeja saime arhitekta 150. jubilejas pasākumā bija sarūpējusi muzikālu sveicienu, savukārt Muzeja Publiskās vēstures nodaļas vadītājs Dr.hist. Gints Apals sniedza lasījumu par Aleksandra Vanaga biogrāfiju un traģiskajiem notikumiem arhitekta dzīves beigās (A. Vanags 1919. gada 19. martā lielinieku izvērstā terora laikā tika nošauts smilšu pauguros pie Rīgas Centrālcietuma. Viņš tika apvainots kontrrevolucionārā darbībā).
Pasākumu turpināja Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” direktores lasījums par Aleksandra Vanaga projektētajiem objektiem un stila attīstību, iezīmējot tendenci ēkas veidot bez izteikti smalkām detaļām un dekoriem. Lasījumā iezīmējās aktuāla problēma, ka, renovējot A.Vanaga projektētās ēkas un tur esošos dzīvokļus, laika gaitā oriģinālo detaļu palicis arvien mazāk.
Stūra mājas stāvos, kuros neatrodas Latvijas Okupācijas muzeja veidotā ekspozīcija un kuri šobrīd nav pieejami apmeklētājiem, ir saglabājušies Aleksandra Vanaga ēkas plānojumā paredzētie lifti ar ornamentiem, kā arī vairākas oriģinālās logu vitrāžas.
Apzinoties problēmu loku ar vēsturisko elementu saglabāšanu arī no arhitektūras viedokļa, Latvijas Okupācijas muzejs cenšas rast lietojumu ēkas daļai, kurā nav izvietota Muzeja ekspozīcija.
Pasākuma video ierakstu iespējams apskatīt Facebook platformā