Aicinām uz tikšanos ar barikāžu laika notikumu kino dokumentālistiem

18.01.2013.

Ceturtdien, 24. janvārī plkst. 17.00 visus interesentus aicinām uz tematisko vakaru „Ar kameru uz barikādēm”, kurā kino dokumentālisti atskatīsies uz 1991. gada janvāra notikumiem caur kameras prizmu – kā barikādes un ar to saistītos notikumus tolaik uztvēra dokumentālisti, un kāds ir kino cilvēku skatījums uz barikādēm šobrīd.

Sarunā piedalīsies barikāžu notikumu dokumentētāji Zigurds Vidiņš, Raits Valters, Kristaps Liepiņš, Andrejs Edvīns Feldmanis, Aivars Reinholds un Dainis Kļava. Sarunu vadīs Okupācijas muzeja ekspozīcijas kurators, vēsturnieks Ritvars Jansons.

Vakara otrajā daļā tiks demonstrēta Zigurda Vidiņa dokumentālā filma „Tēvu barikādes” (2012). Filmā iekļautie septiņi stāsti atskatās uz barikāžu laiku, un caur tiem autors cenšas saprast, kāpēc šis notikums ir viens no svarīgākajiem pavērsieniem atjaunotās Latvijas vēsturē. Kas notika šajā laikā? Kā tas izmainīja barikāžu dalībniekus? Vai šis laiks ir zudis aizmirstībā, vai tomēr joprojām atbalsojas tagadnē? Filma ir mēģinājums atgriezties barikāžu laika gaisotnē, kā arī režisora personiskās pārdomas, meklējot atbildes uz šiem jautājumiem.

Pasākums notiks Latvijas Okupācijas muzeja pagaidu telpās Raiņa bulvārī 7. Zīmīgi, ka tieši pretim pašreizējai muzeja ēkai 1991. gada 20. janvārī  notika apšaude - padomju OMON kaujinieki uzbruka Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijai. Savukārt uz tagadējās muzeja ēkas jumta atradās nezināmas  - Maskavai pakļautas specvienības kaujinieki.  Viņi raidīja šāvienus gan Iekšlietu ministrijas, gan Bastejkalna virzienā, provocējot OMONiešus ieņemt ministriju. Par toreizējo apšaudi liecina ložu atstātās pēdas ēkas sienā. Apšaudes rezultātā dzīvību zaudēja vairāki cilvēki, tostarp kino operatori Andris Slapiņš un Gvido Zvaigzne (ievainots, miris 5. februārī). Viņu piemiņai Bastejkalnā izvietoti piemiņas akmeņi.

02.04.2024.

Darba laiks svētkos

28.03.2024.

Kaspara Pūces grāmatas "Spītnieks no Gaiziņa pakājes" atklāšana