Atzīmējot pirms 80 gadiem notikušo bēgļu kustību no Latvijas uz Vācijas reiha teritoriju un Gotlandi, muzejs atklāj izstādi Lielceļos un pāri jūrai. Otrais pasaules karš. Latvijas iedzīvotāji atstāj dzimteni. 1944–1945.
Izstāde – ārtelpā pie muzeja un Izstāžu zālē, atspoguļo bēgļu stāstus un rāda tās lietas, ko, steigā atstājot dzimteni, bēgļi paņēma līdzi, bet kuras tagad ir atgriezušās dzimtenē.
Pirms 80 gadiem, no 1944. gada vasaras tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju bija spiesti atstāt dzimtās mājas un doties bēgļu gaitās uz Rīgu, Kurzemi un tālāk uz Vācijas reiha teritoriju vai Zviedriju ar cerību drīz atgriezties dzimtenē.
Latvijas iedzīvotāju došanos bēgļu gaitās noteica:
Vācijas saimnieciskā politika un nepieciešamība pēc darbaspēka (piespiedu evakuācija).
Karadarbība Latvijas teritorijā – Padomju Savienības armija pakāpeniski vēlreiz okupēja Latviju, līdz 1944. gada 13. oktobrī ieņēma Rīgu.
Bailes no Padomju Savienības okupācijas varas un represijām.
Latvijas iedzīvotājus evakuēja ar kuģiem no Rīgas (līdz 1944. gada 10. oktobrim), Liepājas un Ventspils (līdz 1945. gada janvāra sākumam) uz Dancigu un Gotenhāfenu – Vācijas okupētajām Polijas ostām. Kopā aizvesti 82 500 civiliedzīvotāju, bet pa zemes ceļu Latviju atstāja 20 000 civilistu. Lai nonāktu Vācijā, bija vēl tāls ceļš jāmēro pārpildītos vilcienos.
4 500 Latvijas iedzīvotāju nelegāli un slepeni atstāja Latviju, šķērsojot laivās un kuģīšos Baltijas jūru vēl līdz 1945. gada maijam, lai nonāktu Zviedrijā.
Izstādes veidotāji: Aija Ventaskraste, Egils Mednis, Artūrs Romeiko.