1940. gada 17. jūnijā Padomju Savienība okupēja Latviju.
Mēs dalāmies ar Ērikas Reinholdes atmiņām, kas saglabājušās tik spilgtas, jo tajā vasarā viņa bija kopā ar savu draugu Albertu Ēriku Valdmani.
“…ar Albertu nācām no Rīgas mājās, kājām pāri Uzvaras laukumam. Laukumā stāvēja krievu tanki, tankisti spēlēja, dziedāja, dejoja. Latvieši grupiņās stāvēja un skatījās. Mums palika tik baigi. Rokās sadevušies abi klusēdami gājām garām. Tovakar sēdēdami uz verandas kāpnēm gandrīz tikai klusējām.”
Alberts Ēriks Valdmanis (1921–nošauts) bija burtlicis Rīgā un pretpadomju grupas “Latvieši” dalībnieks. Organizācija drukāja pretpadomju skrejlapas, kuras nepaspēja izplatīt, jo grupas dalībniekus arestēja. A. Valdmaņa saliktais teksts bija: “Šāds sods sagaida katru, kas uzdrošināsies pārdot dzimteni.”
Alberts Ēriks Valdmanis tika arestēts 1940. gada 31. decembrī 19 gadu vecumā.
Ērika Reinholde atceras: “Pēc Jaungada zēni cits citam pateica, ka Alberts apcietināts”.
1941. gada 15. jūnijā Alberts Ēriks Rīgas Centrālcietumā rakstīja draudzenei vēstuli uz Mārupes pagasta “Rožlejām”: “Varbūt Tev savādi liksies, kad es rakstu pirmo vēstuli no cietuma… Tev liksies savādi, kad es tik pēkšņi pazudu, bet tur nekā nevar darīt, liktenis. Tas nekas liels nav, ja es esmu cietumā, no sākuma ir grūtāk, bet tad vairs nekas mani nevar pārsteigt.”
1941. gada 5. decembrī Čkalovas apgabala tiesas krimināllietu tiesas kolēģija Albertam Ērikam Valdmanim piesprieda augstāko soda mēru – nošaušanu un mantas konfiskāciju. Nošaušanas vieta un laiks nav zināmi.
Ērika Reinholde pēdējo drauga vēstuli glabāja 58 gadus. 1999. gada maijā viņa to uzdāvināja Latvijas Okupācijas muzejam, “lai Alberta pēdējās domas, kas izteiktas vēstulē, būtu citu likteņbiedru vidū”.
Šobrīd vēstule ir apskatāma Latvijas Okupācijas muzeja izstādē “…Brīvības garu nevar nokaut!” par Latvijas jauniešu cīņu pret komunistisko okupācijas režīmu četrdesmitajos gados.
Attēlos:
Alberts Ēriks Valdmanis. 1930. gadu beigas.
1941. gada 15. jūnijā Rīgas Centrālcietumā vēstuli rakstījis Alberts Ēriks Valdmanis draudzenei Ērikai Reinholdei Mārupes pagasta “Rožlejās”. Saturā par ieslodzījuma apstākļiem un cietumnieku dziesmu.