Katrs ziedojums ir Muzeja darbības dzinējspēks, kas ļauj Muzejam strādāt un izglītot cilvēkus no visas pasaules.
Esam pateicīgi katram ziedotājam un aizcinām ikvienu ziedot.
Raksta autors: Mg. phil. Mārtiņš Vesperis.
2021. gadā Latvijas Okupācijas muzejs uzsāka sadarbību ar Lietuvas iedzīvotāju genocīda un pretošanās izpētes centra Tuskulēnu piemiņas parka memoriālā kompleksa pētniekiem. 2023. gadā viņi griezās ar lūgumu palīdzēt noskaidrot 18 latviešu biogrāfiskos datus, kuri tika nogalināti PSRS Iekšlietu Tautas komisariāta jeb NKVD (Народный комиссариат внутренних дел) iekšējā cietumā Viļņā un apbedīti Tuskulēnu muižas teritorijā 1944. – 1945. gadā.
Lietuvā Tuskulēni ir vieta, kur ierīkots padomju upuru piemiņas memoriālais komplekss. Tas atrodas Tuskulēnu muižas teritorijā, Viļņas ziemeļaustrumos. Tā ir vieta, kas liecina par padomju okupācijas varas brutalitāti un nežēlību. Šeit no 1944. līdz 1947. gadam slepeni tika apglabāti cilvēki, kurus nogalināja NKVD (vēlāk PSRS Valsts Drošības Komitejas (VDK)) iekšējā cietumā, izpildot okupācijas varas piespriestos nāvessodus. Mūsdienās tur ir ierīkots Tuskulēnu miera parka memoriālais komplekss. Tas ir Okupāciju un brīvības cīņu muzeja sastāvā, kas, savukārt, ietilpst Lietuvas iedzīvotāju genocīda un pretošanās izpētes centrā. Kopumā arheoloģisko izrakumu laikā bijušajā Tuskulēnu muižas teritorijā tika izraktas 45 bedres ar 724 cilvēku mirstīgajām atliekām. Līdz 2015. gadam ekspertiem izdevās identificēt 66 upuru mirstīgās atliekas.
Galvenie represiju veicēji bija militārie tribunāli un NKVD. 1944. gadā Tuskulēnu muižas teritorija tika nodota padomju represīvām struktūrām un kļuva iedzīvotājiem nepieejama. Jau tā paša gada 28. septembrī VDK iekšējā cietumā Viļņā (Auku ielā 2A) sāka izpildīt pirmos nāvessodus pretpadomju bruņotajiem pretošanās cīnītājiem, Polijas pagrīdes organizāciju biedriem un atbalstītājiem, zemniekiem, intelektuāļiem, priesteriem un citiem. Daži no izpildītajiem tika apsūdzēti par sadarbību ar nacistiem, dalību holokaustā vai noziegumos pret civiliedzīvotājiem. Nāvessodi tika izpildīti līdz 1947. gada 16. aprīlim. Kopumā nāvessodu izpildīja 767 cilvēkiem, bet vēl 7 cilvēki mira izmeklēšanas laikā. Lielākā daļa no Tuskulēnos apglabātajiem ir Lietuvas pilsoņi, bet starp tiem, pēc sarakstiem identificētas 18 personas, kas ir latvieši, Latvijas pilsoņi. Bojā gājušo vidū bija arī krievi, poļi, vācieši, baltkrievi, ukraiņi, ebreji, tāpat pa vienam igaunim, uzbekam, tatāram, osetīnam, čuvašam, armēnim un udmurtam.
Lielākā daļa jeb 613 cilvēki tika notiesāti pēc PSRS kriminālkodeksa 58. panta – par “dzimtenes nodevību”. Ar PSRS Augstākās padomes 1947. gada 26. maija dekrētu nāvessods tika aizstāts ar 25 gadu cietumsodu, tomēr jau no 1950. gada nāvessoda izpilde PSRS tika atsākta. Nāvessodu izpildīja īpaša grupa, kas sastāvēja no NKVD A nodaļas darbiniekiem, kas pēc nāvessoda izpildes slepeni apglabāja savu upuru līķus masu kapos bijušā Tuskulēnu muižas teritorijā. Bedres tika izraktas iepriekš, dažas no tām izmantotas vairākas reizes. Šādos gadījumos upuru ķermeņi tika apkaisīti ar kaļķi, aplieti ar dīzeļdegvielu un pārklāti ar jumta filca kārtu, bet vēlāko nāvessodu upuri tika mesti virsū.
Tuskulēnos apbedīti 18 Latvijas pilsoņi, latvieši, kuriem nāvessods tika izpildīts no 1944. gada 28. septembra līdz 1945. gada 25. novembrim. Pēc krimināllietu materiāliem viņi tika arestēti Latvijā vai Lietuvas pierobežā no 1944. gada 13. augusta līdz 1945. gada 28. maijam. Lielākai daļai tiesu procesi notika Šauļos vai Viļņā. Viņu krimināllietas glabājas Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts arhīvā, kurās atrodas gan arestēto anketas, nopratināšanas protokolu tīrraksti, izvirzītās apsūdzības, tiesas procesi un tiesas spriedums. 20. gs. 90. gados no 18 notiesātajiem latviešiem, izskatot reabilitācijas lietas, 14 personas tika reabilitētas, bet 4 personas netika reabilitētas.
Spriežot pēc izvirzītajām apsūdzībām un tiesas sprieduma, galvenās izvirzītās apsūdzības bija sadarbojušies ar nacistiskās Vācijas varu, piedalīšanos padomju atbalstītāju un ebreju civiliedzīvotāju arestos, ebreju nogalināšanā. Tāpat par dienēšanu policijas bataljonos, piedalīšanos soda akcijās Baltkrievijā un citur, piedaloties sādžu dedzināšanā. Daļai tika izvirzītas apsūdzības, ka dienējuši latviešu SS brīvprātīgajā leģionā un bijuši vācu izlūkdienesta aģenti-diversanti. Tomēr lielākai daļai apsūdzēto tika izvirzītas apsūdzības, ka viņi vācu okupācijas sākumposmā piedalījušies pašaizsardzības grupās no 1941. gadā.
Pirmais arestētais latvietis bija Alfrēds Kristiņš, kas tika arestēts 1944. gada 13. augustā Kalnciema pagastā, tiesas spriedums nolasīts jau tā paša gada 30. augustā, bet nāvessods izpildīts jau pēc nepilna mēneša 28. septembrī. Vēl augustā tika arestēti Zemgalē dzīvojošie Alberts Krūms un Fricis Muškevics no Penkules pagasta, Voldemārs Rudzītis no Tērvetes pagasta un Kaspars Ilziņš no Lielvircavas pagasta. Savukārt pēdējie arestētie no šiem 18 latviešiem bija Arvīds Gedarts, kurš pirms aresta dzīvoja Kabiles pagastā un Aleksandrs Pikmanis, kurš pirms aresta dzīvoja Saldus pagastā, tika arestēti 1945. gada 28. maijā, bet nāvessods izpildīts jau tā paša gada 27. augustā.
Vairums arestēto un nogalināto latviešu tika tiesāti grupās, bieži vien izvirzot visiem kopīgas apsūdzības. Piemēram, Aleksandrs Dīzenbahs, Aleksandrs Zālītis un Arnolds Dreiblats arestēti 1944. gada 30. septembrī, izvirzītā apsūdzība visiem bija, ka 1944. septembrī piekrita sadarboties ar vācu izlūkdienestu un nosūtīti uz speciālo skolu. 1944. gada 20. septembrī viņi nomesti Sarkanās armijas pietuvošanās vietai Taurkalnē un uzdevums bija vākt ziņas par padomju karaspēku, Taurkalne – Radzivišķi šosejā uzspridzināja tiltu, Taurkalnes stacijas rajonā tika ieliktas mīnas un uzspridzināta sarkanarmiešu mašīna. Par to viņiem tā paša gada 31. oktobrī piespriests augstākais soda mērs – nāvessods, kas izpildīts 1945. gada 2. martā. Bija arī gadījumi, kur tiesāti tika daudz lielāka grupa arestēto, bet augstākais soda mērs piespriets tikai dažiem no viņiem. Piemēram, Aleksandrs Pikmanis un Arvīds Gedarts tika tiesāti kopā ar 13 latviešiem, starp kuriem bija arī A. Gedarta brālis Zigfrīds Roberts Gedarts. Nāvessods tika piespriests un izpildīts A. Pikmanim un A. Gedartam, bet pārējiem tika piespriests dažāds soda mērs sākot no 10 līdz 25 gadiem ieslodzījumā.
18 latviešu krimināllietās izvirzītās apsūdzības, par ko piemērots augstākais soda mērs – nāvessods, ir apšaubāmas un, iespējams, safabricētām. Visus apsūdzētos arestāja pretizlūkošanas pārvaldes “Šmerš” dažādas daļas un tiesāja šo daļu kara tribunāli. Piemēram vairumu arestēja 1. Baltijas frontes pretizlūkošanas pārvalde “Šmerš“ un tiesāja 1. Baltijas frontes kara tribunals. No aresta brīža līdz nāvessoda izpildei varēja paiet ļoti neilgs laiks, kura rezultātā nevar spriest par tiesas procesa objektivitāti. Piemēram, Fricis Muškevics tika arestēts 1944. gada 22. augustā, tiesas spriedums pieņemts jau tā paša gada 30. augustā, un nāvessods izpildīts jau 28. septembrī. Citos gadījumos lai gan no aresta brīža līdz tiesas spriedumam un sprieduma izpildei bija lielāks laika posms, tomēr arī šais gadījumos apsūdzības nevar uzskatīt par objektīvām. Piemērm, Fricis Krūza, arestēts 1944. gada 3. novembrī, spriedums nolasīts 1945. gada 8. janvārī, bet nāvessods izildīts 1945. gada 2. martā.
20. gs. 90. gados, sākoties reabilitācijas procesam, visu 18. Latviešu lietas tika caurskatītas, vai to bija lūguši viņu ģimenes locekļi, vai arī nē. Tā rezultātā reabilitēti tika 13 personas tika reabilitētas, viena persona tika pirmā reizē noraidīta reabilitācija, bet otreiz caurskatot, reabilitēts. Četros gadījumos personas nav reabilitētas. Tomēr, apzinoties, tā laika tiesas procesu, izvirzītās apsūdzības un “vainīgo” atzīšanos, arī šo personu “vaina” visās apsūdzībās ir apšaubāma.
Pētot šo 18 personu krimināllietu, daļai klāt pievienotas lietas par ģimenes locekļiem, kas 1946. gadā tika deportēti kā tautas nodevēju ģimenes locekļi. No šiem 18 notiesātajiem 10 personām tika represētas visa ģimenes vai kāds no ģimenes locekļiem. Vienā gadījumā daļa ģimenes tika deportēta 1949. gada 25. martā, bet vēl vienā gadījumā sieva tika arestēta 1945. gada beigās, bet drīz pēc tam atbrīvota.
Tikai dažas nogalināto ģimenes skatījuši savu radinieku personlietas Latvijas Valsts arhīvā, tomēr interese par saviem radiniekiem ir. Vienā gadījumā interesi izrādījusi mazmeita, kura mēģināja noskaidrot sava vectēva likteni. Ģimenē ir stāsts, ka viņš ticis nogalināts un apbedīts kaut kur Tērvetes pagastā, tādēļ ģimenei bija pārsteigums, ka viņš atrodas Tuskulēnos. Ģimenei bija būtiski uzzināt patiesību, kas tad notika ar viņu un kur viņš ir apbedīts, zināt kapa vietu.
Tuskulēni mūsdienās. Foto autore: Santa Dunaiska.
Tuskulēni mūsdienās. Foto autore: Santa Dunaiska.
Tuskulēni mūsdienās. Foto autore: Santa Dunaiska.
Tuskulēni mūsdienās. Foto autore: Santa Dunaiska.
Tuskulēni mūsdienās. Foto autore: Santa Dunaiska.
Avoti un literatūra: LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43292 (Aleksandrs Dīzenbaks, ar aresta foto) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43292 n/l (Arnolds Dreiblats, Aleksandrs Zālītis, Aleksandrs Dīzenbaks) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43292 p/l (Arnolds Dreiblats, Aleksandrs Zālītis, Aleksandrs Dīzenbaks) LVA f. 1994, apr. nr. 1, l. 20599 (Aleksandrs Dīzenbaks) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999. Aizvestie.1949. gada 25. marts. Rīga, Latvijas Valsts arhīvs, 2007.
Avoti un literatūra: LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43292 (Aleksandrs Dīzenbaks, ar aresta foto) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43292 n/l (Arnolds Dreiblats, Aleksandrs Zālītis, Aleksandrs Dīzenbaks) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43292 p/l (Arnolds Dreiblats, Aleksandrs Zālītis, Aleksandrs Dīzenbaks) LVA f. 1994, apr. nr. 1, l. 20599 (Aleksandrs Dīzenbaks) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999. Aizvestie.1949. gada 25. marts. Rīga, Latvijas Valsts arhīvs, 2007.
Avoti un literatūra: LVVA f. 2996, apr. nr. 1, l. 11512 (Arnolda Dreiblata pase ar foto, nr. 273590, 1926.8.XII, Rīga) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43292 (Arnolds Dreiblats, ar aresta foto) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43292 n/l (Arnolds Dreiblats, Aleksandrs Zālītis, Aleksandrs Dīzenbahs) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43292 p/l (Arnolds Dreiblats, Aleksandrs Zālītis, Aleksandrs Dīzenbahs) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999. Aizvestie.1949. gada 25. marts. Rīga, Latvijas Valsts arhīvs, 2007.
Avoti un literatūra: LVVA f. 2996, apr. nr. 1, l. 11512 (Arnolda Dreiblata pase ar foto, nr. 273590, 1926.8.XII, Rīga) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43292 (Arnolds Dreiblats, ar aresta foto) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43292 n/l (Arnolds Dreiblats, Aleksandrs Zālītis, Aleksandrs Dīzenbahs) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43292 p/l (Arnolds Dreiblats, Aleksandrs Zālītis, Aleksandrs Dīzenbahs) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999. Aizvestie.1949. gada 25. marts. Rīga, Latvijas Valsts arhīvs, 2007.
Avoti un literatūra: LVVA f. 2996, apr. nr. 1, l. 11512 (Arnolda Dreiblata pase ar foto, nr. 273590, 1926.8.XII, Rīga) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43292 (Arnolds Dreiblats, ar aresta foto) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43292 n/l (Arnolds Dreiblats, Aleksandrs Zālītis, Aleksandrs Dīzenbahs) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43292 p/l (Arnolds Dreiblats, Aleksandrs Zālītis, Aleksandrs Dīzenbahs) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999. Aizvestie.1949. gada 25. marts. Rīga, Latvijas Valsts arhīvs, 2007.
Avoti un literatūra: LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 28696 p/l (Alberts Ermsons) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999. Aizvestie.1949. gada 25. marts. Rīga, Latvijas Valsts arhīvs, 2007.
Avoti un literatūra: LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 28696 p/l (Alberts Ermsons) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999. Aizvestie.1949. gada 25. marts. Rīga, Latvijas Valsts arhīvs, 2007.
Avoti un literatūra: LVVA f., Leģionāru kartotēka, P-180, apr. nr. 5, l. 725, 91.lpp. (Fricis Ešmits, bez foto) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43229 (Fricis Ešmits, ar aresta foto) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43229 n/l (Fricis Ešmits) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43229 uzsk./l (Fricis Ešmits) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43229 p./l (Fricis Ešmits) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999.
Avoti un literatūra: LVVA f., Leģionāru kartotēka, P-180, apr. nr. 5, l. 725, 91.lpp. (Fricis Ešmits, bez foto) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43229 (Fricis Ešmits, ar aresta foto) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43229 n/l (Fricis Ešmits) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43229 uzsk./l (Fricis Ešmits) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43229 p./l (Fricis Ešmits) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999.
Avoti un literatūra: LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 41314 1. sēj. (Aleksandrs Pikmanis, Arvīds Gedarts) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 41314 2. sēj. (Aleksandrs Pikmanis, Arvīds Gedarts) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 41314 p/l (Arvīds Gedarts) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 41314 n/l (Arvīds Gedarts, bez foto) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999.
Avoti un literatūra: LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 41314 1. sēj. (Aleksandrs Pikmanis, Arvīds Gedarts) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 41314 2. sēj. (Aleksandrs Pikmanis, Arvīds Gedarts) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 41314 p/l (Arvīds Gedarts) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 41314 n/l (Arvīds Gedarts, bez foto) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999.
Avoti un literatūra: LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 30378 (Kaspars Ilziņš, ar pases foto) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 30378 n/l (Kaspars Ilziņš) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 30378 uzsk/l (Kaspars Ilziņš) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999.
Avoti un literatūra: LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 30378 (Kaspars Ilziņš, ar pases foto) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 30378 n/l (Kaspars Ilziņš) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 30378 uzsk/l (Kaspars Ilziņš) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999.
Avoti un literatūra: LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 28556 (Alfrēds Kristiņš) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 28556 n/l (Alfrēds Kristiņš) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 28556 p/l (Alfrēds Kristiņš) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999.
Avoti un literatūra: LVVA, Aizsargu kartotēka, f.1640, apr. nr.2, l. 35, 1476.lpp. (Verners Krumholcs, ar foto, 1939.17.IV, Valmiera) LVVA, Aizsargu kartotēka, f.1640, apr. nr.2, l. 35, 1477.lpp. (Verners Krumholcs, ar foto, 1937.23.V, Valmiera) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43229 (Verners Krumholts, ar aresta foto) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43229 uzsk./l (Verners Krumholts) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999.
Avoti un literatūra: LVVA, Aizsargu kartotēka, f.1640, apr. nr.2, l. 35, 1476.lpp. (Verners Krumholcs, ar foto, 1939.17.IV, Valmiera) LVVA, Aizsargu kartotēka, f.1640, apr. nr.2, l. 35, 1477.lpp. (Verners Krumholcs, ar foto, 1937.23.V, Valmiera) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43229 (Verners Krumholts, ar aresta foto) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43229 uzsk./l (Verners Krumholts) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999.
Avoti un literatūra: LVVA, Aizsargu kartotēka, f.1640, apr. nr.2, l. 35, 1476.lpp. (Verners Krumholcs, ar foto, 1939.17.IV, Valmiera) LVVA, Aizsargu kartotēka, f.1640, apr. nr.2, l. 35, 1477.lpp. (Verners Krumholcs, ar foto, 1937.23.V, Valmiera) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43229 (Verners Krumholts, ar aresta foto) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43229 uzsk./l (Verners Krumholts) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999.
Avoti un literatūra: LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 34102 (Alberts Krūms, bez foto) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 34102 n/l (Alberts Krūms, bez foto) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999. Aizvestie.1949. gada 25. marts. Rīga, Latvijas Valsts arhīvs, 2007.
Avoti un literatūra: LVVA, Aizsargu kartotēka, f.1640, apr. nr.2, l. 36, 768. (Krūza Fricis, ar foto, 1936.12.VIII, Liepāja) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 28696 p/l (Fricis Krūza) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999. Aizvestie.1949. gada 25. marts. Rīga, Latvijas Valsts arhīvs, 2007.
Avoti un literatūra: LVVA, Aizsargu kartotēka, f.1640, apr. nr.2, l. 36, 768. (Krūza Fricis, ar foto, 1936.12.VIII, Liepāja) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 28696 p/l (Fricis Krūza) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999. Aizvestie.1949. gada 25. marts. Rīga, Latvijas Valsts arhīvs, 2007.
Avoti un literatūra: LVVA, Aizsargu kartotēka, f.1640, apr. nr.2, l. 36, 768. (Krūza Fricis, ar foto, 1936.12.VIII, Liepāja) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 28696 p/l (Fricis Krūza) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999. Aizvestie.1949. gada 25. marts. Rīga, Latvijas Valsts arhīvs, 2007.
Avoti un literatūra: LVVA, Aizsargu kartotēka, f.1640, apr. nr.2, l. 47, 996.lpp. (Fricis Muškevics, ar foto, 1925.21.I, Jelgava) LVVA, Aizsargu kartotēka, f.1640, apr. nr.2, l. 47, 995.lpp. (Fricis Muškevics, ar foto, 1934.26.VIII, Jelgava) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43164 (Fricis Muškevičs, bez foto, bet ar nozieguma vietas foto) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43164 uzsk./l (Fricis Muškevičs) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43164 n/l (Fricis Muškevičs) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999. Aizvestie.1949. gada 25. marts. Rīga, Latvijas Valsts arhīvs, 2007.
Avoti un literatūra: LVVA, Aizsargu kartotēka, f.1640, apr. nr.2, l. 47, 996.lpp. (Fricis Muškevics, ar foto, 1925.21.I, Jelgava) LVVA, Aizsargu kartotēka, f.1640, apr. nr.2, l. 47, 995.lpp. (Fricis Muškevics, ar foto, 1934.26.VIII, Jelgava) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43164 (Fricis Muškevičs, bez foto, bet ar nozieguma vietas foto) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43164 uzsk./l (Fricis Muškevičs) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43164 n/l (Fricis Muškevičs) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999. Aizvestie.1949. gada 25. marts. Rīga, Latvijas Valsts arhīvs, 2007.
Avoti un literatūra: LVVA, Aizsargu kartotēka, f.1640, apr. nr.2, l. 47, 996.lpp. (Fricis Muškevics, ar foto, 1925.21.I, Jelgava) LVVA, Aizsargu kartotēka, f.1640, apr. nr.2, l. 47, 995.lpp. (Fricis Muškevics, ar foto, 1934.26.VIII, Jelgava) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43164 (Fricis Muškevičs, bez foto, bet ar nozieguma vietas foto) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43164 uzsk./l (Fricis Muškevičs) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43164 n/l (Fricis Muškevičs) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999. Aizvestie.1949. gada 25. marts. Rīga, Latvijas Valsts arhīvs, 2007.
Avoti un literatūra: LVVA, Aizsargu kartotēka, f.1640, apr. nr.2, l. 47, 996.lpp. (Fricis Muškevics, ar foto, 1925.21.I, Jelgava) LVVA, Aizsargu kartotēka, f.1640, apr. nr.2, l. 47, 995.lpp. (Fricis Muškevics, ar foto, 1934.26.VIII, Jelgava) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43164 (Fricis Muškevičs, bez foto, bet ar nozieguma vietas foto) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43164 uzsk./l (Fricis Muškevičs) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43164 n/l (Fricis Muškevičs) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999. Aizvestie.1949. gada 25. marts. Rīga, Latvijas Valsts arhīvs, 2007.
Avoti un literatūra: OFM 15845 (Lidijas Kenkeres (dz. Pavārs) atmiņas, mašīnraksts) OFM 15846 (Lidijas Kenkeres (dz. Pavārs) atmiņas, manuskripts, rokraksts) OFM 15847 (Ēvalds Pavārs dokumentu foto) OFM 15849 (Anna un Lidija Pavārs prec. Kenkers) Sibīrijā, 1950) LVVA f. 2996, apr. nr. 22, l. 1480 (Ēvalda Ernesta Pavāra personas apliecība ar foto, nr. 796, 1940.5.XI, Rīga) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 39600 (Ēvalds Pavārs) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 39600 n/l (Ēvalds Pavārs) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999. Aizvestie.1949. gada 25. marts. Rīga, Latvijas Valsts arhīvs, 2007.
Avoti un literatūra: OFM 15845 (Lidijas Kenkeres (dz. Pavārs) atmiņas, mašīnraksts) OFM 15846 (Lidijas Kenkeres (dz. Pavārs) atmiņas, manuskripts, rokraksts) OFM 15847 (Ēvalds Pavārs dokumentu foto) OFM 15849 (Anna un Lidija Pavārs prec. Kenkers) Sibīrijā, 1950) LVVA f. 2996, apr. nr. 22, l. 1480 (Ēvalda Ernesta Pavāra personas apliecība ar foto, nr. 796, 1940.5.XI, Rīga) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 39600 (Ēvalds Pavārs) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 39600 n/l (Ēvalds Pavārs) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999. Aizvestie.1949. gada 25. marts. Rīga, Latvijas Valsts arhīvs, 2007.
Avoti un literatūra: OFM 15845 (Lidijas Kenkeres (dz. Pavārs) atmiņas, mašīnraksts) OFM 15846 (Lidijas Kenkeres (dz. Pavārs) atmiņas, manuskripts, rokraksts) OFM 15847 (Ēvalds Pavārs dokumentu foto) OFM 15849 (Anna un Lidija Pavārs prec. Kenkers) Sibīrijā, 1950) LVVA f. 2996, apr. nr. 22, l. 1480 (Ēvalda Ernesta Pavāra personas apliecība ar foto, nr. 796, 1940.5.XI, Rīga) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 39600 (Ēvalds Pavārs) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 39600 n/l (Ēvalds Pavārs) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999. Aizvestie.1949. gada 25. marts. Rīga, Latvijas Valsts arhīvs, 2007.
Avoti un literatūra: OFM 15845 (Lidijas Kenkeres (dz. Pavārs) atmiņas, mašīnraksts) OFM 15846 (Lidijas Kenkeres (dz. Pavārs) atmiņas, manuskripts, rokraksts) OFM 15847 (Ēvalds Pavārs dokumentu foto) OFM 15849 (Anna un Lidija Pavārs prec. Kenkers) Sibīrijā, 1950) LVVA f. 2996, apr. nr. 22, l. 1480 (Ēvalda Ernesta Pavāra personas apliecība ar foto, nr. 796, 1940.5.XI, Rīga) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 39600 (Ēvalds Pavārs) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 39600 n/l (Ēvalds Pavārs) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999. Aizvestie.1949. gada 25. marts. Rīga, Latvijas Valsts arhīvs, 2007.
Avoti un literatūra: LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 41314 1. sēj. (Aleksandrs Pikmanis, Arvīds Gedarts) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 41314 2. sēj. (Aleksandrs Pikmanis, Arvīds Gedarts) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 41314 p/l (Aleksandrs Pikmanis) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 41314 n/l (Aleksandrs Pikmanis, ar pases foto) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999.
Avoti un literatūra: LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 41314 1. sēj. (Aleksandrs Pikmanis, Arvīds Gedarts) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 41314 2. sēj. (Aleksandrs Pikmanis, Arvīds Gedarts) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 41314 p/l (Aleksandrs Pikmanis) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 41314 n/l (Aleksandrs Pikmanis, ar pases foto) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999.
Avoti un literatūra: LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 38854 (Voldemārs Rudzītis) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 38854 n/l (Voldemārs Rudzītis) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999.
Avoti un literatūra: LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43222 (Fēliks Ruskulis) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43222 p/l (Fēliks Ruskulis) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43222 n/l (Fēliks Ruskulis) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999. Aizvestie.1949. gada 25. marts. Rīga, Latvijas Valsts arhīvs, 2007.
Avoti un literatūra: LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 39673 (Valdis Strautmanis) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 39673 n/l (Valdis Strautmanis, ar aresta foto) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999.
Avoti un literatūra: LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 39673 (Valdis Strautmanis) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 39673 n/l (Valdis Strautmanis, ar aresta foto) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999.
Avoti un literatūra: LVVA, Aizsargu kartotēka, f.1640, apr. nr.2, l. 67, 247.lpp. (Žanis Stumburs, ar foto, 1936.22.X, Liepāja) LVVA, Aizsargu kartotēka, f.1640, apr. nr.2, l. 67, 248. (Žanis Stumburs, ar foto, 1931.18.VI, Liepāja) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 28696 (Žanis Stumburs) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999. Aizvestie.1949. gada 25. marts. Rīga, Latvijas Valsts arhīvs, 2007.
Avoti un literatūra: LVVA, Aizsargu kartotēka, f.1640, apr. nr.2, l. 67, 247.lpp. (Žanis Stumburs, ar foto, 1936.22.X, Liepāja) LVVA, Aizsargu kartotēka, f.1640, apr. nr.2, l. 67, 248. (Žanis Stumburs, ar foto, 1931.18.VI, Liepāja) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 28696 (Žanis Stumburs) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999. Aizvestie.1949. gada 25. marts. Rīga, Latvijas Valsts arhīvs, 2007.
Avoti un literatūra: LVVA, Aizsargu kartotēka, f.1640, apr. nr.2, l. 67, 247.lpp. (Žanis Stumburs, ar foto, 1936.22.X, Liepāja) LVVA, Aizsargu kartotēka, f.1640, apr. nr.2, l. 67, 248. (Žanis Stumburs, ar foto, 1931.18.VI, Liepāja) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 28696 (Žanis Stumburs) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999. Aizvestie.1949. gada 25. marts. Rīga, Latvijas Valsts arhīvs, 2007.
Avoti un literatūra: LVVA f. 2996, apr. nr. 21, l. 3255 (Aleksandrs Zālītis, izziņa, Rīga) LVVA, Leģionāru kartotēka, f. P-180, apr. nr. 5, l. 725, 90.lpp. (Aleksandrs Zālītis, bez foto) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43292 (Aleksandrs Zālītis, bez aresta foto) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43292 n/l (Arnolds Dreiblats, Aleksandrs Zālītis, Aleksandrs Dīzenbaks) LVA f. 1986, apr. nr. 1, l. 43292 p/l (Arnolds Dreiblats, Aleksandrs Zālītis, Aleksandrs Dīzenbaks) LVA f. 1994, apr. nr. 1, l. 20599 (Aleksandrs Dīzenbaks) NKVD līdz KGB politiskās prāvas Latvijā 1940-1986. Noziegumos pret padomju valsti apsūdzēto Latvijas iedzīvotāju rādītājs. Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 1999. Aizvestie.1949. gada 25. marts. Rīga, Latvijas Valsts arhīvs, 2007.