Zviedrijas karaļpāris apmeklē Okupācijas muzeju

26.03.2014.

Trešdien, 26. martā oficiālās valsts vizītes ietvaros Okupācijas muzeju apmeklēja Zviedrijas karalis Kārlis XVI Gustavs un karaliene Silvija ar pavadošo delegāciju. Karaļpāri sagaidīja muzeja direktore Gundega Michele un OMB valdes priekšsēdis Valters Nollendorfs. Vizītes laikā, kas ilga apmēram 40 minūtes, karaļpāris iepazinās ar muzeja ekspozīciju un parakstījās viesu grāmatā.

Vizītes noslēgumā augstajam viesim pasniedza īpašu dāvanu  – divas fotogrāfijas, kurās karalis, būdams vēl mazs zēns, redzams turot rokās Latvijas karodziņu. Fotogrāfijas tapa 1956. gada 17. jūlijā, kad neliels pulks Vācijā nonākušo latviešu bēgļu bērni no vasaras nometnes Zviedrijā devās tikties ar  toreizējā Zviedrijas troņmantnieka, tagadējā Zviedrijas karaļa Kārļa XVI Gustava, ģimeni viņu vasaras rezidencē Sūllīdenas pils parkā.

Latviešu bērnus sagaidīja karaļa māte princese Sibilla, viņa trīs māsas Margarēta, Dezirē, Kristīne un pats troņmantnieks - jauns zēns. Latviešu puisēns Elmārs E. Rozītis, tagad Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas ārpus Latvijas arhibīskaps, pasniedza Zviedrijas kroņprincim Latvijas karodziņu. Princesei Sibillai savukārt latviešu bērni dāvināja ar latviskiem ornamentiem izšūtu sedziņu.

Simbolisko dāvanu Okupācijas muzejā Zviedrijas karalim pasniedza Latviešu kopības Vācijā pārstāve Aija Ebdene, kura bija minēto notikumu aculieciniece.