Valsts valodas dienai veltītā starptautiskā konference "Valoda un vara''

16.10.2023.

2023. gada 20. oktobrī Latvijas Okupācijas muzejā, Latviešu strēlnieku laukumā 1, notika Valsts valodas dienai veltītā starptautiskā konference Valoda un vara. Tajā piedalījās pētnieki no Latvijas, Ukrainas, Igaunijas un Lietuvas. Konferences tematika turpina Latvijas Okupācijas muzeja Valerijas Bērziņas-Baltiņas piemiņas projekta aizsākto pētniecību par valodu pastāvēšanu totalitārisma apstākļos, šoreiz – līdz 20. gs. 80. gadiem.

Ar referātiem par rusifikācijas politiku Ukrainā un krievu valodas ietekmi pašreizējā Krievijas-Ukrainas karā, valodas politikas metodēm Igaunijā un tulkošanas paradoksiem padomju Lietuvā referēja attiecīgi Ihors Kuliks (Ihor Kulyk), Ukrainas Nacionālās piemiņas institūta Valsts arhīva direktors, Marts Rannuts (Mart Rannut), Tartu Universitātes profesors un Nijole Maskaļūniene (Nijolė Maskaliūnienė), Viļņas Universitātes profesore. Konferencē ar referātiem piedalīsies arī Ilmārs Mežs, Vineta Skujiņa (Poriņa), Mārtiņš Mintaurs, Pēteris Vanags, Dens Dimiņš, Ieva Kalniņa, Andrejs Veisbergs u. c. un aplūkos tulkojumu cenzūru pēcstaļinisma laikā, Latvijas iedzīvotāju valodu prasmi tautas skaitīšanas datos (1920–1989), padomju tautas koncepciju un valodas politiku Brežņeva varas gados, internacionālās valodas jēdzienu Latvijas PSR zinātniskajā literatūrā, latgaliešu rakstu valodas aizliegumu LPSR, vēsturiskā romāna žanru padomju Latvijā, vārdu kolektīvs u. c. tēmas.

Konferenci vadīja valodniece sociolingviste Vineta Skujiņa (Poriņa).

Pasākuma programma.