Stūra mājā notiks filozofu saruna “Domāt aizliegts! Filozofi čekas pagrabos”

07.11.2023.

Valsts svētku nedēļas ietvaros 15. novembrī Stūra mājā, Brīvības ielā 61 plkst. 19.00  Latvijas Okupācijas muzejs rīko filozofu sarunu “Domāt aizliegts! Filozofi čekas pagrabos”. Notikuma mērķis ir izgaismot Latvijas intelektuālos disidentu stāstus un likteņus. Pasākumā piedalīsies filozofi Andrejs Balodis, Andris Hiršs, Ainārs Kamoliņš un Ansis Zunde.

Padomju okupācijas gados pretošanās valdošajai varai Latvijā izpaudās dažādos formātos – tā varēja būt tieša, ar ieročiem rokās, bet tikpat būtisks cīņu lauks bija intelektuālā vide. Slepenas domubiedru sanākšanas, lai apmainītos ar nelegāli glabātām aizliegtajām grāmatām, aizliegto autoru darbu pavairošana, pacietīgi pārrakstot tos ar rakstāmmašīnu un riskējot ne tikai ar karjeras pāragru noslēgumu, bet, iespējams, pat ar brīvības atņemšanu – tas raksturo intelektuālo telpu Padomju laikā.

Kā tas ir – “domāt, kad domāt ir aizliegts?” – to sarunā skaidros filozofi Andrejs Balodis, Andris Hiršs, Ainārs Kamoliņš un Ansis Zunde. Sarunas ietvaros pētnieki aplūkos jautājumus par filozofu likteni pirmajos okupācijas gados Latvijā un filozofiskās domas turpmāko attīstību līdz neatkarības atjaunošanai, kā arī vērtēs intelektuāļu lomu un atbildību okupācijas apstākļos un šodien.

Filozofu Andreja Baloža, Andra Hirša, Aināra Kamoliņa un Anša Zundes pētniecisko interešu loku vieno interese par Latvijas ideju vēsturi. Ansis Zunde ir biedrības “Intelekts” dibinātājs un valdes loceklis, bet A.Balodi, A.Hiršu un A.Kamoliņu ik pārnedēļas var dzirdēt Radio NABA vēsturiskās fantāzijas raidījumā “Fono-grāfs”.

Pasākums norisināsies 15. novembrī no 19.00 līdz 21.00, Stūra mājā, Brīvības ielā 61, ieeja pasākumā ir bez maksas izņemot bezmaksas ielūgumu, laipni aicināts ikviens interesents. Ielūgumu elektroniski iespējams saņemt bezrindas.lv .

Pasākumā tiks filmēts un fotografēts, materiāli tiks izmantoti Muzeja publicitātes vajadzībām.

Pasākums tiek organizēts Latvijas Okupācijas muzeja izstādes “Čekas vēsture Latvijā” pasākumu programmas ietvaros. Izstāde ir apskatāma katru dienu no plkst. 10.30 līdz 17.30.