Starptautiskā konference “Latvijas valstiskuma idejas un to īstenošanas iespējas Otrā pasaules kara laikā (1939-1945)”.

09.05.2024.

8. maijā norisinājās starptautiskā konference “Latvijas valstiskuma idejas un to īstenošanas iespējas Otrā pasaules kara laikā (1939-1945)”.
Atzīmējot 80. gadskārtu kopš Latvijas Centrālās Padomes Memoranda parakstīšanas, Latvijas Kara muzejs sadarbībā ar Latvijas Okupācijas muzeju organizēja starptautisku zinātnisko konferenci, kuras laikā tika izceltas valstiskuma idejas un vērtības, kuras iemieso šis unikālais dokuments.
Konference aktualizēja arī pretošanās kustību izpēti un salīdzināja valstiskuma idejas un to īstenošanas iespējas okupētajās Baltijas reģiona valstīs Otrā pasaules kara gados un vēlāk.

Diskusijā “Pretošanās un sadarbības pretruna cīņā par nacionālo eksistenci” piedalījās Latvijas Okupācijas muzeja Publiskās vēstures nodaļas vadītājs Dr. hist. Gints Apals. Konferencē Muzeju pārstāvēja arī Dr. hist. Edvīns Evarts ar priekšlasījumu par Latvijas sabiedrības elites darbību vācu okupācijas laikā un valstiskuma saglabāšanu, Dr. hist. Ainārs Lerhis  ar uzstāšanos par Latvijas sūtņu domām un rīcību valsts neatkarības jautājumā, bet vēsturnieks Pēteris Kalniņš stāstīja par Latvijas Centrālo padomi un Latvijas valstiskuma ideju rietumu trimdas latviešu atmiņās un vēstulēs aukstā kara laikā.