25. oktobra pēcpusdienā Muzejā ar atskata pasākumu atzīmēja Audiovizuālo materiālu krātuvē (AVK) 2500 ierakstītas videoliecības. Pasākumā krātuves darbinieks Krišjānis Brakovskis sniedza ieskatu 2500. videoliecībā – bijušā leģionāra Antona Mortukāna (1919-2024) – dzīves gājumā. Viņš piedzima 1919. gadā un bija Latvijas valsts un tās vēstures līdzgaitnieks līdz pat šī gada vasarai.
Videoliecību dažādību raksturoja krātuves vadītāja Evita Feldentāle, atgādinot, ka tās ierakstītas arī ārpus Latvijas Lielbritānijā, Vācijā, ASV, Kanādā un Krasnojarskas novadā Krievijā. Norādīts, ka garākais ieraksts pārsniedz 20 h!, tika minētas ierakstu galvenajās tēmās, kā piemēram – šobrīd ir ierakstīti 254 no 1941. gada 14. jūnijā no Latvijas deportētajiem cilvēkiem, kas sastāda 1,64% no šajā datumā deportētajiem Latvijas iedzīvotājiem. Feldentāle paskaidroja krātuves darbību, uzmanību vēršot uz pēdējos gados intensīvā darbā veikto ierakstu apstrādi, lai tos varētu droši saglabāt, un tie būtu pieejami pētniekiem.
Ar videoliecību digitalizācijas projektu klātesošos iepazīstināja ilggadēja AVK krājuma glabātāja Lelde Neimane, stāstot par sākotnējām iecerēm, sadarbības izveidošanu ar Stanforda Universitātes bibliotēku un praktisko darba daļu – krājuma kasešu sūtīšanu uz Memnon kompāniju Beļģijā, kas krājumu digitalizēja 2015. un 2016. gadā.
Muzeja kolēģu darbs, ierakstot un saglabājot videoliecības, ir pamanīts un novērtēts arī ar valsts apbalvojumiem. Tā ilggadējais AVK vadītājs Andrejs Edvīns Feldmanis ir Atzinības krusta kavalieris (2012. gada 18. novembris) un saņēmis Daugavas Vanagu nozīmi zeltā. Lelde Neimane ir Triju Zvaigžņu ordeņa virsniece (2023. gada 4. maijs).
Noslēgumā Evita Feldentāle klātesošos iepazīstināja ar krājuma izmantošanas iespējām un visi noklausījās liecību sniedzēju novēlējumus Latvijai un Muzejam, kas mudina darbu turpināt. Ja vēlaties to atbalstīt, lūdzu piesakiet ziedojumu Muzeja mājaslapā.