Sveiki! Mēs lietojam sīkdatnes.

Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Uzziniet vairāk par sīkdatnēm mūsu Privātuma politikā.

Aktualitātes

Raidieraksta "KAS TAD BIJA?" trešās sezonas atklāšana! Ikdienas dzīve nacistiskās Vācijas okupācijas laikā

29.10.2024.

Kas Tad Bija

Latvijas Okupācijas muzejs (LOM) sadarbībā ar Radio Naba un sadarbības partneriem 2022. gadā sāka raidījumu ciklu “Kas bija tad?”. Tā ietvaros tiek veidoti raidieraksti par vēsturiskiem notikumiem, kas ietekmēja 20.gs. sabiedriskos un politiskos procesus Latvijā, pievēršot uzmanību to sekām mūsdienās. Cikla nolūks ir veicināt vienotu sociālo atmiņu un izpratni par Latvijas vēstures notikumiem, kā arī efektīvi un preventīvi novērst dezinformācijas izplatību.

Raidierakstu ciklā “Kas tad bija?” par Otrā pasaules kara ikdienas dzīves norisēm Latvijas teritorijā. Latvijas Okupācijas muzeja pētnieki analizē padomju pirmās okupācijas un nacistiskās Vācijas atsevišķus tiesiskos un ekonomiskos aspektus.Trešās sezonas pirmajā raidijumā vēsturnieki analizē padomju okupācijas pirmā gada vispārējo ekonomisku situāciju, sevišķi nacionalizāciju ietekmi uz sabiedrību. Norādot, ka ekonomiski cieta lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju. Piemēram, padomju vara konfiscēja naudas uzkrājumus, kurus iedzīvotāji bija veidojuši kā pensijas fondu. Kas ir būtiski, jo Latvijā valsts pensijas bija paredzētas mazai cilvēku daļai.

Aplūkojot turpmāko notikumu attīstību nacistiskās Vācijas okupācijas laikā, raidījumā autori norāda, ka vācu laikā nenotika īpašumu automātiska atdošana bijušajiem saimniekiem, bet bija paredzēta t.s. privatizācija, kuras būtība bija ekonomiskās dzīves aktivizēšana, nevis tiesiskuma atjaunošana. Turklāt privatizācijai nebija pakļauti lielākie rūpniecības, amatniecības, un tirdzniecības uzņēmumi. Tās gaita bija lēna, jo privatizācijas iesniegumus izskatīja septiņas dažādas iestādes.

1943. gadā, kad nacistiskās Vācijas situācija austrumu frontē pasliktinājās un radās vajadzība pēc karavīriem, tika izsludināta vispārēja reprivatizācija. Tomēr tas vairāk bija simbolisks žests, kas būtiski nepaātrināja reprivatizācijas gaitu. Par šo procesu dažādiem aspektiem raidījumā sniegts pārskats.

Raidījuma tapšanu finansiāli atbalsta Kultūras ministrija, par saturu ir atbildīga Latvijas Okupācijas muzeja biedrība.

Raidījumu sagatavoja un vadīja Dr. hist. Gints Apals un Dr. hist. Edvīns Evarts.

Raidījumu var noklausīties portālā LSM.lv

 

Vizualizācijā izmantota www.periodika.lv žurnāla "Tālavietis" Nr. 103, fragments

Other Posts

29.10.2024.

Šādi notika 2500. videoliecības ieraksta atskata pasākums

28.10.2024.

Oktobra mēneša priekšmets - “Dziesmu Grāmata Evaņģēliski Luteriskām Draudzēm”

28.10.2024.

Lekcija-seminārs Rīgas Valsts klasiskajā ģimnāzijā

28.10.2024.

Muzeju apmeklē NATO Parlamentārās asamblejas prezidents

Muzeja viesis – Eiropas Padomes parlamentārās asamblejas prezidents

25.10.2024.

Muzeja viesis – Eiropas Padomes parlamentārās asamblejas prezidents