Piemiņas pasākums Bialistokā

30.08.2024.

Ceļā uz Eiropas staļinisma un nacisma upuru piemiņas dienas peletonu (kopēju velobraucienu) Bialistokā, Polijā, 2024. gada 24. augustā Latvijas Okupācijas muzeja (LOM) pētnieks Dr. hist. Edvīns Evarts apmeklēja LOM sadarbības partneri Viļņā – Tuskulēnu piemiņas parka memoriālo kompleksu. Tur viņš apskatīja divas izstādes: Homo sovjeticus un Tuskulēnu muižas noslēpumi. Memoriāla gids  parādīja arī kolumbāriju, kur atrodas padomju varas nogalināto cilvēku urnas.

Nākamā dienā Dr. Evarts apmeklēja Sibīrijas memoriālo muzeju Bialistokā (Muzeum Pamięci Sybiru). Muzejs piedāvā audio gidu vairākās valodās, t.sk. arī latviešu valodā. Līdz ar to, daudzviet muzejā pie izstādes objektiem var noklausīties papildinformāciju.

Atceres pasākumu sērijā, kas dažas dienas iepriekš sākās Rīgā un Viļņā, notika piemiņas peletons Bialistokā. Velosipēdu braucienā piedalījās ap 150 dalībnieku un tā maršrutā bija iekļautas vairākas pilsētai un tās iedzīvotājiem nozīmīgas vietas, kurās profesionāli aktieri stāstīja deportēto dzīves stāstus. Viens no tiem bija veltīts Latvijas iedzīvotājai Mērijai Staklei, kas Latvijā pazīstama jo, pēc viņas darinātā kabatas lakatiņa ir veidots memoriāls Vēstures taktīla pie Latvijas Okupācijas muzeja ēkas.

Peletons beidzās pie Sibīrijas memoriālā muzeja, kur braucējus sagaidīta divas Sibīrijas deportāciju pārdzīvojušas sievietes, kas dalījās savās atmiņās. Pasākums noslēdzās ar piemiņas sveču iedegšanu Sibīrijā bojāgājušajiem un cietušajiem.

Tuskulēnu piemiņas parka memoriālais komplekss

Dr. hist. Edvīns Evarts izstādē Homo sovjeticus

Homo sovjeticus

Tuskulēnu kolumbārijs