Piemiņas brīdis “Baltajos krustos”

26.06.2017.

Ceturtdien, 6. jūlijā plkst. 17.00 Rīgas 1. Meža kapu Balto krustu kapulaukā notiks piemiņas brīdis Baigajā gadā un GULAGA nometnēs nogalināto Latvijas iedzīvotāju piemiņai. Pēdējo gadu laikā Okupācijas muzejā veiktās pētniecības rezultātā ir precizēts Baigā gada upuru skaits un iegūtas līdz šim nepētītas dokumentālās liecības.

Kapulauks Baltie krusti ir piemiņas vieta, kurā guldīti 1940./1941.gada komunistiskā režīma upuri. Lielākā daļa apbedīto ir no tā saucamajiem „Šustina” un “Vēvera” sarakstiem. Tajos minētos cilvēkus padomju represīvās iestādes apcietināja laikā no 1941. gada 22. jūnija līdz 26.junijam. 99 cilvēku mirstīgās atliekas atrada pēc vācu karaspēka ienākšanas, apraktus Centrālcietuma 4. korpusa pagalmā. Pirmos upurus Balto krustu kapulaukā Meža kapos guldīja 1941. gada 6. jūlijā. Tepat tika apbedīti arī citi padomju režīma upuri, kurus atrada līdz 1944. gadam.

Piemiņas brīdī klātesošos uzrunās Rīgas evaņģēliski luteriskās Augšāmcelšanās draudzes mācītājs Guntis Kalme, Rīgas politiski represēto biedrības priekšsēdētājs Jānis Lapiņš, Latvijas Okupācijas muzeja vēsturnieki Inese Dreimane un Rihards Pētersons. Pasākuma laikā būs apskatāma arī Okupācijas muzeja veidotā ceļojošā izstāde “Pēc mums vēl ilgi zeme skums”.

Latvijas Okupācijas muzejs aicina godināt nepatiesi apsūdzētos un nogalinātos komunistiskā režīma upurus.