Okupācijas muzejā rādīs filmu par 1949. gada 25. marta deportāciju norisi

24.03.2016.

Pieminot 1949. gada marta deportācijās cietušos Baltijas valstu iedzīvotājus, Latvijas Okupācijas muzejs 25. martā plkst. 14.00 aicina uz dokumentālās filmas “PROM NO MĀJĀM” seansu.

Šķiršanās sāpes, bezspēcība pārspēka priekšā, šoks, neaizsargātība, neizpratne, bailes – Latvijas iedzīvotāju masveida izsūtīšana 1949. gada 25. martā saistīta ar spilgtām emocijām. Iespējams, tieši spēcīgā pārdzīvojuma dēļ 25. marts kļuvis par vienu no latviešu vēsturiskās apziņas stūrakmeņiem.

1949. gada marta nogalē no Latvijas izsūtīja 13 248 ģimenes, pavisam 42 125 cilvēkus. Šī ir lielākā iedzīvotāju deportācija Latvijas vēsturē; tieši tā skāra 2,2% iedzīvotāju, netieši – vēl daudz vairāk.

Laikabiedru atmiņas liecina, ka par spēcīgu pārdzīvojumu izsūtīšana kļuva visiem: gan izsūtītajiem, gan tiem, kas skolas solos piedzīvoja klasesbiedru izvešanu, gan tiem, kas paši piedalījās deportāciju īstenošanā.

Šī filma atklāj izsūtīto pieredzi un sajūtas, iepazīstina ar priekšmetiem – izsūtījuma lieciniekiem, kā arī stāsta par deportācijas plānošanu un norisi. Filmas pamatā ir liecības no Okupācijas muzeja Audiovizuālā krājuma. Dokumentālās liecības filmā sakārtoja Andris Feldmanis.

Filmas garums – 50 min. Filma latviešu valodā ar angļu subtitriem.

Treileris https://www.youtube.com/watch?v=l246HVpg3Kw .

Ieeja bez maksas.

Masu deportācijas ir viens no smagākajiem komunisma noziegumiem pret Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotājiem. 1949. gada marta deportācijās, kuras slepeni tika sauktas par operāciju "Krasta banga", vairāk nekā 94 000 Baltijas valstu iedzīvotājus izsūtīja uz attāliem PSRS reģioniem. Plašāka informācija par deportāciju plānošanu un organizēšanu apkopota Okupācijas muzeja interneta vietnē: http://www.e-okupacijasmuzejs.lv/#!/lv/eksponats/06IV