Nacionālās pretošanās kustības muzejā notiks pasākums “Brīvības cena”

09.05.2023.

Sestdien, 13. maijā Muzeju nakts 2023 pasākuma “Brīvības cena” ietvaros Nacionālās pretošanās kustības muzejā Rendas pagasta “Viesturos” norisināsies diskusija par Latvijas nacionālo partizānu vēstures izpētes problemātiku, būs apskatāma īpaši Muzeja naktij veltīta izstāde un demonstrēta dokumentāla spēlfilma par pēckara bruņotās pretošanās tematiku.
Pasākums veltīts Latvijas nacionālo partizānu cīņām (1944. – 1956. gadā), apzinoties brīvības vērtību Latvijas valsts un tautas vēsturē un pievēršot uzmanību nepieciešamībai nostiprināt pēckara nacionālo partizānu nozīmi Latvijas sabiedrības kolektīvajā atmiņā. Ar šādu mērķi vairākus gadus darbojas arī Nacionālās pretošanās kustības muzejs Rendā, atgādinot būtiskus pagātnes notikumus, kopjot piemiņas tradīcijas un radot un popularizējot vērtības, kas svarīgas mums visiem, it īpaši šodien, norisinoties Krievijas agresijai Ukrainā.
Kas kopīgs un atšķirīgs nacionālo partizānu vēstures izpētē Latvijas reģionos, kas un kā vēl noskaidrojams nākotnē, ņemot par pamatu visu reģionu bruņotās pretošanās izpētes pieredzi? Cik lielā mērā varam runāt par Latvijas nacionālo partizānu tematikas iekļaušanos starptautiskā zinātniskā apritē un kas  darāms, lai veicinātu šīs tēmas labāku izpratni ārzemju auditorijā? Kāda ir nacionālo partizānu tematikas vieta Latvijas kolektīvajā atmiņā, vai tā ir vairāk vienota vai šķelta? Kādi ir Latvijas sabiedrībā izplatītākie priekšstati par nacionālajiem partizāniem un vai tie sakrīt ar pētniecībā gūtajām atziņām? Kā vērtējamas līdzšinējās privātās, pašvaldību un valsts aktivitātes pēckara nacionālo partizānu piemiņas saglabāšanā un to nozīmes atspoguļošanā vēstures politikā?
Šie un citi jautājumi tiks pārrunāti apaļā galda diskusijā “Latvijas nacionālie partizāni: izpētes stāvoklis, problēmas un izaicinājumi”. Diskusiju vadīs LU Latvijas vēstures institūta pētnieks Dr. hist. Uldis Neiburgs un tajā piedalīsies nacionālo partizānu vēstures eksperti – Haralds Bruņinieks, Reinis Ratnieks, Jānis Vasiļevskis, Jānis Viļums un Zigmārs Turčinskis. Diskusiju aicināts apmeklēt humanitāro un sociālo zinātņu, nevalstisko organizāciju, masu mediju un citu sfēru pārstāvjiem, kas iesaistīti vēstures izpētē un komunikācijā, kā arī pēckara bruņotās pretošanās kustības tematikas interesentiem.
Pasākuma apmeklētājiem būs iespēja iepazīties arī ar īpaši Muzeju naktij 2023 sagatavoto izstādi un prezentāciju par Kabiles nacionālo partizānu 1946. gada 1. janvāra Āpuznieku kaujas vietā atrasto priekšmetu kolekciju un noskatīties režisora Normunda Puča dokumentālo spēlfilmu “Segvārds Vientulis” (2014), kas veltīta Latvijas Tēvzemes sargu (partizānu) apvienības vadītājam, Vanagu katoļu draudzes prāvestam Antonam Juhņevičam (1905-1947).
Muzeju nakts 2023 pasākums “Brīvības cena” Nacionālās pretošanās kustības muzejā Rendā organizēts sadarbībā ar Valsts pētījumu programmas "Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai" projektu "Neatkarības arheoloģija: jaunas pieejas nacionālajai pretestības vēsturei Latvijā" (Nr. VPP-LETONIKA-2021/2-0003) un Latvijas Okupācijas muzeja projektu “Pierādījumos balstītas informācijas par Latvijas vēstures notikumiem popularizēšana”. Pasākuma īstenošanu finansiāli atbalsta Kultūras ministrija.
Plašāka informācija par pasākuma norisi:
26498236 (U. Neiburgs) vai 26559172 (A. Ķeizars).

Foto: Normunds Mežiņš, JIC