Mūziķa Olija Mērsa saikne ar Latviju

24.09.2024.

Britu mūzikas zvaigzne Olijs Mērss (Olly Murs), piedaloties Apvienotajā Karalistē populārajā Who Do You Think You Are? (Kā tev šķiet, kas tu esi?) raidījumā, ko pārraida raidorganizācija BBC, atklāj, ka viņa senči ir cēlušies no Latvijas.

Mākslinieks iepazinās ar materiāliem Latvijas Valsts arhīvā, Rīgas Cirkā un Latvijas Okupācijas muzeja telpās Latviešu strēlnieku laukumā un Stūra mājā.

Iegūtā informācija atklāt krāšņu, bet skumju notikumu sēriju par viņa vecvectēva Eduarda, cirka mākslinieka, ārpus laulības mīlas stāstu ar savu kolēģi no cirka — Veroniku, kā rezultātā pasaulē nāca Olija vectēvs Edijs.
Eduards saglabāja ģimeni ar savu sievu, bet jaunā māte audzināja Ediju ar savu vecāku palīdzību.
Vēl traģiskāk šo cilvēku likteņus veido Otrais pasaules karš, kad 1944. gadā Eduards ar ģimeni (arī savu ārlaulības dēlu Ediju) dodas bēgļu gaitās uz Vāciju, bet Veronika izvēlas palikt Latvijā, kur 1951. gadā tiek tiesāta par "pretpadomju izteikumiem" un notiesāta uz astoņiem gadiem darba nometnē.

Vairāk par Olija stāstu iespējams uzzināt Who Do You Think You Are? 21. sezonas sestajā raidījumā (šobrīd gan saturs pieejams tikai Apvienotās Karalistes iedzīvotājiem). Raidījums BBC platformā pirmo reizi atskaņots šī gada 19. septembrī.

Mēs aicinām arī citus vēstures entuziastus apmeklēt Latvijas Okupācijas muzeja ekspozīciju, lai iepazītos ar dramatiskajiem notikumiem Latvijā Otrā pasaules kara laikā un tai sekojošajā padomju varas okupācijā.

Tūrisma lietotnes Tripadvisor Latvijas Top 10 iekļautais Muzejs piedāvā interesantā veidā — caur eksponātiem, video un audio liecībām, interaktīviem displejiem, kas izvietoti atmosfēriskā, izstaigājamā labirintā, — sajust to vidi, kurā savas dienas vadīja latvieši traģisko notikumu pilnajā pagājušajā gadsimtā.

Iespējams, jūs uzzināsiet ko vairāk arī par savas ģimenes stāstu...

Fotoattēla oriģināls publikācijā no Olija Mērsa facebook profila

Publikācijas sagatavošanai izmantots materiāls no BBC mājas lapas

Tiešsaistes nodarbība “Aizliegtais 18. novembris”