Sveiki! Mēs lietojam sīkdatnes.

Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Uzziniet vairāk par sīkdatnēm mūsu Privātuma politikā.

Aktualitātes

Muzejs veidos ekspozīciju Čekas mājā

03.10.2013.

Latvijas Okupācijas muzejs ir sācis veidot ekspozīciju par Čekas darbību Latvijā, ko nākamā gada 30.aprīlī plānots atvērt bijušajā Čekas mājā. Muzejs un nodibinājums Rīga 2014 ir noslēdzis sadarbības līgumu par projekta Izstaigā Stūra māju īstenošanu.

Projekts Izstaigā Stūra māju paredz, ka publiskai apskatei pusgada garumā tiks atvērta daļa ēkas Rīgā Stabu un Brīvības ielas krustojumā, kur padomju okupācijas laikā bija padomju slepenpolicijas dienesta — Valsts Drošības komitejas — galvenā mītne. Šo organizāciju tautā joprojām dēvē par „Čeku”, bet ēku, kurā tā darbojās, vienkārši par „Stūra māju”. Bez Okupācijas muzeja veidotās ekspozīcijas šajā ēkā 2014. gada vasaras sezonā koncentrēsies vairāki citi mākslinieciski projekti, kas saistīti ar Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas tēmu „Brīvības iela”.

Muzeja projektā paredzēts, ka gidi izvadīs apmeklētājus cauri daudzām zīmīgām ēkas telpām un pastāstīs par Čekas darbību un tās upuriem. Cilvēki savām acīm redzēs ieslodzījuma kameras, pastaigu laukumus, pratināmo pārvadāšanai paredzēto liftu. Vairākas tēmas un ar tām saistītās vietas ēkā būs īpaši izceltas, piemēram, tā, kur pirmajā padomju okupācijas periodā (1940.-1941.gadā) tika šauti ieslodzītie. Paredzēts arī iezīmēt tēmu par ģenerāli Ludvigu Bolšteinu, kurš, Sarkanajai armijai ienākot Latvijā, šajā ēkā, savā darba kabinetā, izdarīja pašnāvību, protestēdams pret valsts okupāciju.

Vēsturisko ekspozīciju Čekas ēkā veidos muzeja vēsturnieki  Rihards Pētersons un Inese Dreimane, bet vizuālo apveidu tam piešķirs mākslinieks Rolands Vēgners.  Veidotāju komanda cer, ka ēkas apskate un informācija, ko saņems apmeklētāji , būs jaunatklājums gan Latvijas jaunajai paaudzei, kas nav piedzīvojusi okupāciju periodu, gan arī Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētu viesiem. Tajā pašā laikā izstādē pieminēs un godinās cilvēkus, kas cieta no Čekas represijām.

Other Posts

18.10.2024.

Atskats lekcijā “Laiks pirms Latvijas valsts: zemes un tautas vēsture”

16.10.2024.

Atskats lekcijā “Mainīgais valstiskums gadsimtu gaitā līdz Latvijas valsts izveidošanai”

16.10.2024.

Vēstule skolotājiem

15.10.2024.

Aicinām darbā Attīstības un komunikācijas nodaļas vadītāju

15.10.2024.

Sveicam Valsts valodas dienā!