Muzejā tiks demonstrēta dokumentālā filma “1939. g. Varšavas aplenkums” (2023)

31.10.2023.

9. novembrī, plkst. 15.00 Latvijas Okupācijas muzejā tiks demonstrēta Eugeņjuša Starki (Eugeniusz Starky) filma "1939. g. Varšavas aplenkums" (2023).

Filma 14. Starptautiskajā kinofestivālā “Nepakļāvīgie, nesalaužamie, nolādētie” ieguva žūrijas balvu.

"1939. g. Varšavas aplenkums" filmas pamatā ir amerikāņu reportiera Džūljena Braiena (Julien Bryan, 1899-1974) kino un foto materiāli, kurus viņš uzņēma 1939. gada septembrī, divas nedēļas uzturoties aplenktajā Varšavā. 1939. gada oktobrī amerikāņu žurnālos parādījās Džūljena Braiena fotogrāfijas un teksts. Viņš bija vienīgais ārzemju žurnālists, kurš 1939. gada septembrī atradās Varšavā. Tieši no viņa reportāžas pasaule uzzināja, cik briesmīgs bija Vācijas izraisītais karš. Lai gan ne bez pūlēm, Braienam tomēr izdevās izkļūt no aplenktās pilsētas, un viņa liecības ātri sasniedza simtiem miljonu skatītāju, tostarp Amerikas Savienotajās Valstīs un Apvienotajā Karalistē. Tā viņš atspēkoja nacistu propagandas mašinērijas izplatītos melus, ka Vācijas iebrukums Polijā ir humāns karš, kura gaitā tika pieliktas pūles, lai glābtu civiliedzīvotājus.

Džūljens Braiens ir pazīstams ar to, ka no 1935. līdz 1939. gadam dokumentēja ikdienas dzīvi Polijā, Padomju Savienībā un nacistiskajā Vācijā. Savas pēdējās vizītes laikā Polijā 1974. gadā viņš tika apbalvots ar goda zīmi "Par nopelniem poļu kultūrā" par ieguldījumu patiesības atspoguļošanā par vācu iebrukumu Polijā.

Pirms filmas demonstrēšanas klātesošos uzrunās Polijas Republikas vēstniece Latvijā Monika Mihališina (Monika Michaliszyn),  Okupācijas muzejā vēsturnieks Gints Apals,  kā arī tiks atskaņoti Polijas Republikas ārlietu ministra vietnieka Arkadjuša Muļarčika (Arkadiusz Mularczyk) un Polijas Kara zaudējumu institūta direktora prof. Konrada Vnenka (Konrad Wnęk) uzrunu ieraksti. Pēc seansa skatītāji tiks aicināti uz diskusiju par kara zaudējumiem.

Pasākums norisināsies angļu valodā. Ieeja pasākumā ir bez maksas.

Pasākumu organizē Polijas vēstniecība Latvijā sadarbībā ar Latvijas Okupācijas muzeju.