Sveiki! Mēs lietojam sīkdatnes.

Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Uzziniet vairāk par sīkdatnēm mūsu Privātuma politikā.

Aktualitātes

Mācamies, lai izglītotu citus!

02.09.2024.

Gatavojoties jaunajam mācību gadam un skolēnu grupu uzņemšanai muzejā, Izglītības nodaļas komanda kopā ar citiem kolēģiem vasaras mēnešos aktīvi piedalījās dažādos izglītojošos pasākumos par muzeja tematiku un muzejpedagoģiju.


No 28. jūlija līdz 2. augustam gide Ineta Lansdovne un Ekspozīcijas nodaļas speciālists Artūrs Romeiko piedalījās Igaunijas Vēsturiskās atmiņas institūta organizētajā vasaras skolā “Liktenīgais 1944. gads”, kas pulcēja vēstures studiju absolventus, pētniekus, skolotājus un citus interesentus Tallinā.


Ineta: "Man vislielāko iespaidu atstāja Ennuksemäe meža brāļu bunkura un Komunistiskā režīma upuru memoriāla apmeklējumi. Igaunijas vēstures fakti ir diezgan līdzīgi Latvijas vēsturei. Ļoti interesanti un bagātinoši uzzināt un pieredzēt, kā Igaunijas sabiedrība un arī vēstures eksperti cenšas saglabāt kolektīvo atmiņu, iekārtot piemiņas vietas un izstāstīt savas tautas stāstu. Ļoti vērtīga pieredzes apmaiņa, kas noderēs arī darbā LOM Izglītības nodaļā. Protams, notika arī kontaktu apmaiņa ar citiem vasaras skolas dalībniekiem, meklējot potenciālus sadarbības tīklus."


No 6. līdz 8. augustam Izglītības nodaļas vadītāja Inguna Role pavadīja Vēstures un sociālo zinību skolotāju biedrības rīkotajās “Vasaras dienās 2024” Druvā, kur ne vien piedalījās diskusijās, nodarbībās un ekskursijās, bet arī uzstājās ar prezentāciju par muzeja piedāvājumu skolām jaunajā mācību gadā.


Inguna: "Ieguvumi? Tikšanās ar kolēģiem un draugiem – vēstures skolotājiem vienmēr dod pozitīvas emocijas. Informācija par jaunumiem izglītības jomā – svarīgākais, ka vēsture atgriežas skolā kā atsevišķs mācību priekšmets. Vieta un cilvēki – sava novada entuziasti – jo īpaši Jaunauces muižas pils uzturētāja un attīstības virzītāja Inguna Balcere nebeidz pārsteigt. Sadarbība ar VSSB daudzu gadu garumā noteikti palīdz muzejam veidot profesionālu mijiedarbību ar skolām. Prezentācija par IN piedāvājumu palīdz skolotājiem iegūt informāciju un plānot darbu jaunajā mācību gadā."


12. un 13. augustā Izglītības nodaļas darbiniece Ilze Vaivode un Audiovizuālās krātuves vadītāja Evita Feldentāle piedalījās muzejpedagogu neformālās iniciatīvas "Nedarbnīca" vasaras sesijā "Muzeālās prāta spēles", kas norisinājās Tukuma novadā.


Ilze un Evita: "“Nedarbnīcas” ietvaros mums bija lieliska iespēja ne vien piedalīties pieredzes apmaiņā ar citiem Latvijas muzejpedagogiem un iepazīties ar muzeju piedāvājumu skolēniem, ģimenēm un citiem apmeklētājiem, bet arī mācīties no rakstniecēm Rolandas Bulas un Sandras Ratnieces par stāsta veidošanu. Sirsnīgi pateicamies par uzņemšanu rīkotājiem un atbalstītājiem – Tukuma muzejs, Baltijas Muzeoloģijas biedrība, Jaunpils pils, Jaunmoku pils, Valsts kultūrkapitāla fonds."


No 11. līdz 16. augustam gids Nikolajs Putiļins un Audiovizuālās krātuves speciālists Krišjānis Brakovskis piedalījās Maksimiliāna Kolbes fonda rīkotajā 15. Eiropas darbnīcā  “Izprast ar vardarbību apgrūtināto Osvencimas vēsturi”, kurā piedalījās aptuveni 30 pārstāvji no dažādām Eiropas vietām, lai kopā mācītos un analizētu Osvencimas (Aušvicas) nozīmi mūsdienās.


Nikolajs: "Man dalība 15. vasaras skolā Osvencimā bija ļoti vērtīga daudzu iemeslu dēļ. Pirmkārt, man bija ļoti svarīgi papildināt zināšanas par Aušvicas koncentrācijas nometni ne tikai no grāmatām un rakstiem, bet tieši tur, uz vietas. Redzēt un sajust to vietu un to milzīgo traģēdiju. Šajā ziņā īpaši vērtīga bija poļu mākslinieka Marjana Kolodzeja darbu izstādes apmeklējums pēc ekskursijām pašās nometnēs, jo ļāva saprast, sajust un redzēt to neaprakstāmo, ko nevar izteikt un parādīt ekskursijās. Manuprāt, tas ir viens no tiem gadījumiem, kad kopā ar zināšanām un faktiem, emocijām un sajūtām arī ir liela nozīme."

  
19. augustā muzeja “Ebreji Latvijā” direktora Iļjas Ļenska vadībā Izglītības nodaļas darbinieki devās uz Rīgas pilsētas Latgales apkaimi, lai paplašinātu savas zināšanas par nacistiskās okupācijas periodu.


Emīls: "Ekskursija bija ļoti interesanta! Ļenska kungs mums raitā solī divarpus stundās parādīja un izklāstīja vairākas interesantas lietas un vietas, kas saistītas ar ebreju kopienu Latvijā 20. gadsimta pirmajā pusē, kā arī vietas, kas saistītas ar Rīgas geto. Uzzināju patiešām daudz, vēlētos doties vēl šāda veida apmācībās."


Viktorija: "Ebreju geto vēsturei veltītā ekskursija bija ļoti interesanta. Atšķirībā no kolēģiem, man bija jāpieliek lielākas pūles, lai koncentrētos (ekskursija bija latviešu valodā), taču lielāko daļu izdevās saprast, un brīnišķīgie kolēģi man izskaidroja nesaprasto (liels paldies par to!). Ekskursijā uzzināju daudz jaunu un interesantu faktu, kas ne tikai palīdzēja labāk izprast Latvijas vēsturi, bet kurus varēšu izmantot arī vadot ekskursijas un atbildot uz tūristu jautājumiem. Īpaši atmiņā palika Rīgas Horālās sinagogas vēsture un mūsdienu memoriāla tapšanas procesa apraksts. Ekskursijas laikā aptvēru, kur geto īsti atradās, cik liels un kādi apstākļi tur bija. Protams, daudzi fakti man bija zināmi jau iepriekš, taču šī ekskursija kļuva par unikālu iespēju ne tikai uzzināt, bet arī redzēt, apzināties un saprast, kur fiziski viss notika."


Kārlis: "Ļoti patika šī ekskursija – ne par garu, ne par īsu! Ļoti saistoši, iekļaujot paralēles ar mūsdienām."

Muzeja Audiovizuālā krājuma speciālists Krišjānis Brakovskis un gids Nikolajs Putiļins ar vienu no vasaras skolas dalībniekiem – katoļu priesteri no Kamerunas tēvu Džervisu Kebei-Kevi.

Muzeja Izglītības nodaļas vadītāja Inguna Role ar Jaunauces pils saimnieci Ingunu Balceri.

Izglītības nodaļas speciāliste Ilze Vaivode un Audiovizuālā krājuma vadītāja Evita Feldentāle interaktīvā ekskursijā Jaunpils pilī

Izglītības nodaļas, Ekspozīcijas nodaļas un Apmeklētāju uzņemšanas centra darbinieki ekskursijā pie Rīgas Horālās sinagogas memoriāla.

Gide Ineta Lansdovne un kurators Artūrs Romeiko pie Tallinas Komunisma upuru memoriāla.

Other Posts

16.10.2024.

Atskats lekcijā “Mainīgais valstiskums gadsimtu gaitā līdz Latvijas valsts izveidošanai”

16.10.2024.

Vēstule skolotājiem

15.10.2024.

Aicinām darbā Attīstības un komunikācijas nodaļas vadītāju

15.10.2024.

Sveicam Valsts valodas dienā!

15.10.2024.

Tiešsaistes nodarbība “Aizliegtais 18. novembris”