Konstitucionālā likuma "Par Latvijas Republikas valstisko statusu" pieņemšanas un Latvijas Republikas faktiskās neatkarības atjaunošanas diena

21.08.2024.

1991.gada 21.augustā Latvijas Republikas Augstākā Padome pieņēma konstitucionālo likumu „Par Latvijas Republikas valstisko statusu” un tādējādi atjaunoja Latvijas valsts faktisko neatkarību.
Balstoties uz atziņu, ka 1991. gada 19. augustā valsts apvērsuma rezultātā bija beigušas pastāvēt PSRS konstitucionālās valsts varas un pārvaldes institūcijas un vairs nebija iespējams realizēt 1990. gada 4. maija deklarācijas nostādni par Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanu sarunu ceļā, likumdevējs noteica, ka “līdz okupācijas un aneksijas likvidēšanai un Saeimas sasaukšanai augstāko valsts varu Latvijas Republikā pilnībā realizē Latvijas Republikas Augstākā Padome.”
1991.gada 21.augusta konstitucionālais likums pavēra ceļu Latvijas valsts un tās likumīgās valdības starptautiskai atzīšanai. Mūsdienās šis datums iekļauts Latvijas atceres un atzīmējamo dienu skaitā.

Latvijas Okupācijas muzejs piedāvā atminēties pagrieziena punktus 20. gadsimta Latvijas vēsturē, apmeklējot Muzeja ekspozīciju 21. augustā BEZ MAKSAS.