Sveiki! Mēs lietojam sīkdatnes.

Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Uzziniet vairāk par sīkdatnēm mūsu Privātuma politikā.

Aktualitātes

Izglītības nodaļas darbinieki mācās, lai izglītotu citus!

24.08.2023.

Pēc pāris dienām skolās sāksies jaunais mācību gads, un Izglītības nodaļa ir sagatavojusi jaunu piedāvājumu skolām, aicinot skolēnus, skolotājus un ikvienu apmeklēt mūsu Muzeju! Taču, lai izglītotu citus, ir jāmācās arī pašiem, tāpēc nodaļas darbinieki vasarā mācījās, lai gūtu jaunas atziņas un pieredzi.

Šī gada augustā gidei Inetai Lansdovnei bija iespēja pavadīt vairākas dienas Osvencimā, Polijā, piedaloties Maksimiliāna Kolbes fonda rīkotajā 14. Eiropas darbnīcā, kas pievērsās jautājumam – kā attiekties pret Aušvicas pagātni un šajā nometnē pastrādātajiem noziegumiem. Darbnīcā piedalījās 30 dalībnieki no dažādām Eiropas valstīm ar dažādām vēsturiskām pieredzēm, arī no Ukrainas. Dalībniekiem bija iespēja ne tikai apmeklēt muzeju bijušajā nometnē, bet arī satikties ar diviem aculieciniekiem, kuri bija ieslodzīti Aušvicā kā mazi bērni kopā ar savām ģimenēm. Saprotams, ka Aušvica-Birkenava ir kļuvusi par simbolu cilvēku vardarbības visnežēlīgākajām formām, kas liek analizēt ne tikai katras sabiedrības vēsturisko un kolektīvo atmiņu, bet arī uzdot jautājumus par Aušvicas nozīmi mūsdienās. Ir svarīgi iepazīties ar dažādām pieredzēm un dažādo vēsturisko pieredzi, lai mācītos izprast šīs atšķirības un palīdzētu mazināt vēsturē piedzīvotās vardarbības negatīvo ietekmi. Darbnīca deva vēl lielāku motivāciju darbam Muzejā, Izglītības nodaļā strādājot ar šiem sarežģītajiem un smagajiem kolektīvās atmiņas jautājumiem Latvijas kontekstā.

Izglītības nodaļas darbiniece Ilze Vaivode jūlijā kopā ar citiem muzeja kolēģiem piedalījās Igaunijas Vēsturiskās atmiņas institūta organizētajā vasaras skolā Tallinā, ko atbalstīja Vācijas vēstniecība Igaunijā un Konrāda Adenauera fonds. Ilzei bija iespēja apmeklēt Igaunijas kara muzeja filiāles, vairākus memoriālus, doties ekskursijā uz Narvu, apskatīt atjaunotu partizānu bunkuru, noklausīties speciālistu lekcijas par informācijas karu, kara noziegumiem, noziegumiem pret cilvēci, padomju represijām, kā arī iespēja iepazīties ar citu skolotāju pieredzēm, noskatīties dažādas filmas un piedalīties diskusijās par tām. Bija vērtīgi dzirdēt, kā Igaunijas muzeju darbinieki stāsta par tām pašām sensitīvām tēmām, ar kurām saskaramies darbā mūsu Muzejā, kā arī bija interesanti vērot citu valstu skolotāju un muzeja darbinieku reakcijas uz tām. Tas atgādināja par to, ka diemžēl cilvēkiem ārpus Baltijas valstīm ir ierobežota izpratne par to, kas Baltijas valstīs notika Otrā pasaules kara un padomju okupācijas laikā. Tas  motivē strādāt tālāk un meklēt jaunus veidus, kā stāstīt par šiem notikumiem.

Nodaļas vadītāja Inguna Role augustā pavadīja brīnišķīgas dienas Gulbenē, kur notika gadskārtējās Vēstures skolotāju biedrības rīkotās Vasaras dienas/ kursi skolotājiem. Šie kursi vienmēr ir nozīmīgi vairāku aspektu dēļ. Pirmkārt, tā ir iespēja iegūt informāciju par aktualitātēm Izglītības jomā, sevišķi par vēstures kā mācību priekšmeta saturu, vietu un nozīmi mācību procesā. Pateicoties VSB aktivitātēm, šajās Vasaras dienās Izglītības ministre apstiprināja, ka vēsture atkal tiks mācīta atsevišķi nevis kopā ar sociālajām zinībām, ekonomiku utt., jo eksāmenu rezultāti  atklāja ļoti vājas skolēnu zināšanas vēsturē. Otrkārt, nenovērtējama ir tikšanās ar skolotājiem, jo muzeju un skolas vieno cieša sadarbība daudzu gadu garumā. Tā ir patīkama tikšanās, jo saņemam mūsu darba - skolēnu nodarbību, skolotāju kursu un mācību materiālu  izvērtējumu un atzinīgus vārdus, kā arī uzklausām skolotāju vēlmes un ieteikumus. Tā, pateicoties pagājušās Vasaras dienu sarunām, Muzejā top jauna nodarbība “Karoga stāsts” pamatskolas skolēniem. Un treškārt, Vasaras dienas vienmēr notiek citā vietā, un šoreiz bija iespēja iepazīt Gulbenes un tās apkārtnes vēsturi un šodienu.

Laimīgu jauno mācību gadu un uz tikšanos Muzejā!

Izglītojoša nodarbība Litenes nometnes teritorijā. Foto: Jānis Dzilna

Izglītojoša nodarbība Litenes nometnes teritorijā. Foto: Jānis Dzilna

Kursu dalībnieki Stāmerienes pilī. Foto: Jānis Dzilna

Kursu dalībnieki Stāmerienes pilī. Foto: Jānis Dzilna

Vilciena platforma Aušvicas-Birkenavas koncentrācijas nometnē, uz kuras tika šķiroti ešelonos atvestie cilvēki - darbspējīgajos un gāzes kamerām nolemtajos.

Vilciena platforma Aušvicas-Birkenavas koncentrācijas nometnē, uz kuras tika šķiroti ešelonos atvestie cilvēki - darbspējīgajos un gāzes kamerām nolemtajos.

Klausoties pārējo dalībnieku refleksijas.

Klausoties pārējo dalībnieku refleksijas.

Vasaras skolas dalībnieku kopbilde pēc apliecību saņemšanas.

Vasaras skolas dalībnieku kopbilde pēc apliecību saņemšanas.

Vasaras skolas dalībnieki lekcijā par sensitīvajām tēmām vēstures mācīšanā Grieķijā.

Vasaras skolas dalībnieki lekcijā par sensitīvajām tēmām vēstures mācīšanā Grieķijā.

Other Posts

18.10.2024.

Atskats lekcijā “Laiks pirms Latvijas valsts: zemes un tautas vēsture”

16.10.2024.

Atskats lekcijā “Mainīgais valstiskums gadsimtu gaitā līdz Latvijas valsts izveidošanai”

16.10.2024.

Vēstule skolotājiem

15.10.2024.

Aicinām darbā Attīstības un komunikācijas nodaļas vadītāju

15.10.2024.

Sveicam Valsts valodas dienā!