Sveiki! Mēs lietojam sīkdatnes.

Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Uzziniet vairāk par sīkdatnēm mūsu Privātuma politikā.

Aktualitātes

Iespēja ielūkoties arhīva priekšmetos “Pieminot Brīvības cīņu dalībniekus”

11.11.2023.

Muzeja pamatekspozīcijā 9. tēmā eksponēts III šķiras Lāčplēša Kara ordenis Nr. 395, kas piešķirts 1920. gada 11. novembrī Latvijas armijas Studentu bataljona kapteinim Ernestam Ķeselim.


 
Tāpat aicinām apmeklēt izstādi “Nacionālā svētnīca”, kuras galvenā vērtība ir muzeja krājuma priekšmeti ar Latvijas Republikas himnas vārdiem, karoga krāsām, ģerboni un latviešu nacionālajiem simboliem. Izstādē aplūkojamie priekšmeti izgatavoti Padomju Savienības okupācijas gados ieslodzījumā cietumos un nometnēs,  pārvietoto personu nometnēs Vācijā un vēlāk trimdā, kā arī padomju okupācijas laikā saglabātie Latvijas nacionālie karogi un tautastērpi.

Izstādē atrodas arī Hugo Helmaņa grāmata “Cīņā pret lieliniekiem
1919—1920 ”.

 

Hugo Valentīns Teodors Helmanis (1895—1941 ) Latvijas armijas rezerves kapteinis (atvaļināts 1927. gadā) strādāja pie grāmatas sarakstīšanas, rakstot tekstus un zīmējot kartes rokrakstā, no 1931. gada līdz 1935. gadam. Grāmatā stāstīts par Latvijas brīvības cīņām no 1919. gada 5. septembra līdz 1920. gada 11. augustam. 1920. gadā apbalvots ar Lāčplēša Kara ordeni, III šķira. 1941. gada februārī padomju represīvā iestāde apcietināja H. Helmani, apsūdzot pretpadomju darbībā. 1941. gada oktobrī Staļingradas garnizona Kara tribunāls piesprieda augstāko soda mēru – nošaušanu. Nāvessodu izpildīja Astrahaņas cietumā 1941. gada novembrī.

Kapteinis Helmanis ievadā raksta:

“Viņu, it sevišķi kritušo, dārgai piemiņai, ir veltīts mans darbs. Gribu dot plašākai sabiedrībai, ka arī tai tautas daļai, kurai nebija iespējas piedalīties pie Latvijas valsts atbrīvošanas, iespēju iedziļināties pagājušās kara ainās, kad karavīri trūcīgi apgādāti, neviena nepiespiesti, ar dzelzs gribu un dzimtenes mīlestību, lika dzīvību uz spēli, lai atbrīvotu savu tēvzemi.”


Helmaņa grāmatu, dodoties bēgļu gaitās 1944. gadā no Rīgas uz Vāciju, paņēma līdzi literāts Juris Leimanis (1917— 1992).

 

Šīs grāmatas priekšvārds ir ģenerāļa P. Radziņa atzinība par kapteiņa Helmaņa nozīmību ne tikai kara vēsturē, bet arī kā svarīga vēsturiska liecība:

“Še aprakstītas Latvijas atbrīvošanas kara spīdošas varoņa darbības epizodes, kuras vispārējos kara aprakstos varbūt neietilptu un ja kara vēsture tiktu sastādīta vēl pēc dažiem gadiem (..). Šie apraksti rāda mūsu tautai, ar kādu varonību un pašuzupurēšanos mūsu tautas dēli cīnījušies Latgales frontē, lai atsvabinātu tēvzemi no visļaunākā ienaidnieka.”

Pieminot un godinot mūsu tautas varoņus, sveicam visus Lāčplēša dienā!

Other Posts

18.10.2024.

Atskats lekcijā “Laiks pirms Latvijas valsts: zemes un tautas vēsture”

16.10.2024.

Atskats lekcijā “Mainīgais valstiskums gadsimtu gaitā līdz Latvijas valsts izveidošanai”

16.10.2024.

Vēstule skolotājiem

15.10.2024.

Aicinām darbā Attīstības un komunikācijas nodaļas vadītāju

15.10.2024.

Sveicam Valsts valodas dienā!