Sveiki! Mēs lietojam sīkdatnes.

Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Uzziniet vairāk par sīkdatnēm mūsu Privātuma politikā.

Aktualitātes

Ieskats muzeja krājumā – “Free the Baltics!’’*

28.10.2022.

Oktobra prieksmets

2022. gada oktobrī Latvijas Okupācijas muzejā noslēdzās izstāde  “ASV – drošs patvērums laikā, kad dzimtene okupēta. 1940–1991’’.
2022. gada oktobrī  “Ieskats muzeja krājumā’’ piedāvā aplūkot Dainas Krastiņas materiālus - 20. gs.70.-80. gados izgatavotas uzlīmes, kurās pausts protests pret Baltijas valstu okupāciju. Daina Krastiņa bija aktīva Bostonas latviešu kopienas locekle un Bostonas latviešu studentu biedrības priekšsēdētāja, aktīvi iesaistījās arī Amerikas Latviešu apvienības darbībā.

Pēc Otrā Pasaules kara lielākā latviešu kopiena izveidojās Amerikas Savienotajās valstīs, kurā ieradās aptuveni 45 000 latviešu. Lai arī latviešu kopiena ASV bija izveidojusies  jau 19. gs. beigās, tā bija salīdzinoši neliela. Starp ieceļotājiem bija daudz sabiedriski un politiski aktīvi cilvēki, kas bija gatavi iesaistīties dažādās sabiedriskās aktivitātēs.

1966. gadā “ALA kultūras biļetenā’’ Uldis Grava rakstīja, ka apmēram 20 000 no ieceļojušajiem latviešiem bija iesaistījušies dažādās organizācijās.1951. gadā bija izveidotas vismaz 300 jaunas latviešu organizācijas, kurās darbojās gan neatkarīgās Latvijas politiķi, kas bija devušies trimdā, gan citi cilvēki, kas vēlējās aktīvi iesaistīties trimdas kopienas sabiedriskajā un politiskajā dzīvē.

Šī mērķa sasniegšanai tika izmantotas dažādas metodes. Baltieši devās gan protesta gājienos, gan veidoja cita veida materiālus, piemēram uzlīmes, ar dažādiem vēstījumiem. Aktīva protestu akciju rīkošana sākās jau 1950. gadu sākumā, līdz ar plašākas kopienas izveidošanos ASV un arī citviet pasaulē. 1950. gada 17. jūnijā latvieši visā pasaulē vienojās kopējā protestā. Nozīmīgs pasākums trimdas latviešu kopienai bija arī Apspiesto tautu diena, kurā piedalījās ne tikai baltieši, bet arī poļi un citas tautas.

Latviešu organizācijas sadarbojās ne tikai savā starpā, bet arī ar lietuviešu un igauņu organizācijām, kuru mērķi bija līdzīgi. 1961. gadā Amerikas Latviešu apvienība sadarbībā ar igauņu un lietuviešu centrālajām organizācijām izveidoja Apvienoto Amerikas Baltiešu komiteju (Joint Baltic American National Committee), kas nodarbojās ar baltiešu interešu lobēšanu ASV varas iestāžu gaiteņos. Pēc 1965. gada 13. novembra protesta Ņujorkā pie ANO mītnes, kurā piedalījās aptuveni 14 tūkstoši baltiešu, tika nodibināta organizācija – Baltiešu aicinājums Apvienotajām nācijām (Baltic Appeal to the United Nations), kura galvenokārt centās panākt Baltijas valstu okupācijas un neatkarības atgūšanas atrisinājumu ANO ietvaros, bet paralēli šīm darbojās arī citas organizācijas.

Tomēr redzamākā cīņa  notika tieši ielās, kur baltiešu organizācijas pievērsa uzmanību Baltijas valstu okupācijai. Protesta demonstrācijās galvenie saukļi  bija saistīti ar Baltijas valstu atbrīvošanu no Padomju Savienības  imperiālisma, komunisma nosodīšanas utml. ASV šādas akcijas atbalstīja, jo to programmas saskanēja ar ASV īstenoto antikomunistisko politiku. Šādas akcijas turpinājās līdz Baltijas valstu neatkarības atgūšanai 1991. gadā

Latvijas Okupācijas muzejs pateicas visiem cilvēkiem, kas palīdzēja izstādes “ASV – drošs patvērums laikā, kad dzimtene okupēta. 1940–1991’’ izveidošanā.

 

*Free the Baltics- Atbrīvojiet Baltiju.

 

Other Posts

18.10.2024.

Atskats lekcijā “Laiks pirms Latvijas valsts: zemes un tautas vēsture”

16.10.2024.

Atskats lekcijā “Mainīgais valstiskums gadsimtu gaitā līdz Latvijas valsts izveidošanai”

16.10.2024.

Vēstule skolotājiem

15.10.2024.

Aicinām darbā Attīstības un komunikācijas nodaļas vadītāju

15.10.2024.

Sveicam Valsts valodas dienā!